12 اشتباه رایج در کاشی ‌کاری که باید از آنها اجتناب کنید

13 اشتباه رایج در کاشی ‌کاری که باید از آنها اجتناب کنید

کاشی‌کاری یکی از اصولی‌ترین امور ساخت‌وساز یا تعمیر خانه به شمار می‌رود. با این حال، خیلی از کاشی‌کارهای حرفه‌ای نیز حتی اشتباهاتی را مرتکب می‌شوند که پیمانکاران و مالکان را دچار ضررهای مالی می کنند.

اشتباهات رایج کاشی کاری

کارشناسان شرکت شورلول ایران در ادامه این مقاله با زبانی ساده اشتباهات رایج در کاشی کاری را برای شما بیان می کنند و به ارایه راه کارهای موثر در برابر آنها می پردازند.

1- عدم سفارش کاشی کافی

سفارش کاشی به میزان کافی یکی از ضروری‌ترین امور به شمار می‌رود، چون اگر وسط کارتان با کمبود کاشی مواجه شوید، ممکن است موفق به پیدا کردن کاشی با همان مشخصات ظاهری و فنی نشوید.

2- انتخاب اندازه غلط برای کاشی

کاشی‌ها اندازه‌های مختلفی دارند و همین امر، انتخاب کاشی ایده‌آل را دشوار می‌کند. اگرچه کاشی‌های کوچک به شکل آسان‌تری در مساحت‌های کوچک جا می‌گیرند، اما افزایش تعداد خطوط گروت یا دوغاب می‌تواند باعث شود که یک اتاق کوچک، حتی کوچک‌تر از گذشته به نظر بیاید. در این زمینه، با متخصصان مربوطه مشورت کنید.

همچنین بخوانید: معرفی 20 ابزار حرفه ای کاشی کاری

انتخاب اندازه غلط برای کاشی

3- عدم برنامه‌ریزی صحیح برای طرح‌بندی و چیدمان کاشی

اگر قبل از آغاز پروژه برای طراحی یک چیدمان اولیه وقت بگذارید، جلوی بسیاری از اشتباهات احتمالی گرفته می‌شود. خصوصاً اگر کاشی شما طرح پیچیده‌ای دارد، این امر اهمیت به‌سزایی پیدا می‌کند.

4- ترک خوردن کاشی‌ ها هنگام برش

برای جلوگیری از چنین ضرری، از ابزار مناسب مثل اره الماس مربوط استفاده کنید. اعمال فشار آهسته و یکنواخت باعث ایجاد برشی دقیق می‌شود و ترک‌خوردگی را به حداقل می‌رساند.

5- عدم استفاده از اسپیسر بین کاشی

یکی از اصول ابتدایی هنگام کاشی‌کاری، حفظ فاصله و یکنواختی سطح کاشی‌ها است.

6- عدم آماده‌سازی صحیح سطوح

این مورد شاید رایج‌ترین اشتباه در کاشی‌کاری باشد، چون سطح نباید هیچ‌گونه کثیفی داشته باشند. قبل از شروع کاشی‌کاری، باید تمام موارد برجسته مثل میخ و پیچ‌های قدیمی را از روی دیوار بردارید. بعد از آن، اگر برآمدگی ناشی از گچ به چشم می‌خورد، آن را صاف کنید. سنباده زدن هم برای سطوح با 4 تا 5 میلی متر بیرون‌زدگی مناسب است.

7- استفاده از قرنیز به عنوان راهنما در اندازه‌گیری

شاید قرنیز ممکن است مسطح و یکنواخت به نظر برسد، اما امکان ندارد نقش راهنمای مناسبی را بازی کند. استفاده از شمشه و تراز گزینه جایگزین است، چون علاوه بر تضمین صاف بودن کاشی‌ها، جلوی حرکت اضافی در هنگام چسب‌کاری را می‌گیرد.

8- استفاده از شمشه‌گیری و کرم‌بندی در حین چسب‌ کاری

این روش می‌تواند در زمان صرفه‌جویی کند، اما وقتی مرکز کاشی به سطح پشتی خودش فیکس نشده است، باعث ایجاد شکاف‌هایی در آن خواهد شد. متعاقباً، مشکلاتی از قبیل چسبندگی ضعیف و آسیب‌های رطوبتی پیش خواهند آمد.

لازم به ذکر است که استفاده از چسب کاشی و سرامیک با کیفیت بالا و مطمئن در تمیزی و استحکام کار شما تاثیر گذار خواهد بود.

اگر از چسب سرامیک مرغوب استفاده شود می توانید ببینید که در انتها نتیجه ی کار بسیار تمیز و مطلوب خواهد بود

شمشه‌گیری و کرم‌بندی

9- عدم استفاده از ماله مناسب

همیشه برای ایجاد شیارهایی جهت مکش کاشی‌ها همیشه باید از یک ماله دندانه‌دار بهره برد. در این صورت، هیچ شکافی در پشت کاشی برای نفوذ آب باقی نخواهد ماند. به طور کلی، هر چه کاشی‌ها بزرگتر باشند، ماله هم باید بزرگتر باشد.

10- استفاده از بندکشی با رنگ اشتباه

رنگ بندکشی نه تنها بر ظاهر کلی کاشی‌های شما تأثیر می‌گذارد، بلکه حتی می‌تواند به کاشی‌ها نیز آسیب برساند. اگر از کاشی‌های سنگ‌های طبیعی، موزاییکی یا آجر کاشی استفاده می‌کنید، توصیه می‌شود از رنگ ملات ملایم‌تری بهره ببرید، چون بندکشی تیره می‌تواند به مرور منافذ طبیعی داخل کاشی را لکه‌دار کند.

11- عجله در حین اجرای بندکشی

وقتی چسب زده شد، مواد بند کشی باید به آرامی و با دقت استفاده شود تا از پر شدن تمام شکاف‌ها به طور مساوی مطمئن شویم. پس منتظر باشید تا چسب، به خوبی بچسبد و سپس مواد بندکشی را به آرامی روی سطح پخش نمایید.

12- عدم انجام محکم‌کاری‌های نهایی

اجازه ندهید کار سخت شما با محکم‌کاری ضعیف از بین برود. اگر از کاشی‌هایی از جنس سنگ طبیعی، موزاییکی یا آجر کاشی استفاده می‌کنید، حتماً یک لایه درزگیر باید برای محافظت در برابر لاکه و محو شدن اضافه نمایید. اولین لایه قبل از دوغاب زدن و لایه دوم پس از تمیز کردن دوغاب زده شود.

روش صحیح کاشی کاری

رعایت نکات زیر، می‌تواند به شما در انجام صحیح کاشی کاری کمک کند:

1- تهیه و آماده‌سازی سطح کف و دیوار:

ابتدا سطح کف و دیوار را بازرسی کنید و هر نوع ناهمواری، گرد و خاک و چربی را از روی سطح پاک کنید. سپس مطمئن شوید که سطح صاف و آماده نصب کاشی است.

2- آماده‌سازی کاشی:

قبل از نصب کاشی، باید آن را برید و به اندازه‌ی مورد نظر خود تنظیم کنید. برای این کار از ابزارهایی مانند تراشکاری، تیغه، چاقوی کاشی و موارد دیگر استفاده کنید.

3- اعمال چسب کاشی:

با استفاده از یک ابزار پهن مانند یک مالخولی، چسب کاشی را بر روی سطح کف یا دیوار نشان دهید و سپس با یک تیغه یا شیشه کاری، سطح چسب را صاف کنید.

کاشی کاری

4- نصب کاشی:

کاشی را به آرامی و با فشار کمی روی چسب نصب کنید. مطمئن شوید که کاشی ها به هم فشرده نشده و با فاصله‌ی یکسان از هم نصب شده اند. در صورتی که ابتدا کاشی ها را به یک پایه و یا میله کمکی نصب کنید، مطمئن شوید که پایه ها محکم هستند و در فاصله های یکسانی از هم قرار دارند.

5- قرار دادن مهره:

پس از نصب کاشی ها، مهره های سفید را در فاصله های میان کاشی ها قرار دهید تا فاصله های آنها یکسان باشد.

6- اعمال مواد ترازکننده:

برای تراز کردن کاشی ها، از موادی مانند ماسه و یا مواد ترازکننده استفاده میکنند تا کاشی یک دست شود.

جمع بندی:

در این مقاله با اشتباهات رایج در کاشی کاری آشنا شدید و روش انجام صحیح آن توضیح داده شد.

امیدواریم این مقاله از تیم شورلول ایرانیان برای شما مفید بوده و اگر در این زمینه تجربه ای دارید لطفا برای ما کامنت بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − دوازده =