بتونه آماده‌ خارجی چیست و چه مزیت هایی دارد؟


بتونه مخلوطی‌ست که باعث بالا بردن سطح کیفی زیر ساخت ساختمان می‌شود و یک بتونه‌ی خوب کیفیت کار نقاشان ساختمان را بالا می‌برد. امروزه، با گسترش تکنولوژی و محدودیت زمان بتونه‌های آماده با افزودنی‌های پلیمری خاص و خاصیت چسبندگی بالا که بر پایه رزین‌های اکریلیکی‌ست، وارد مصالح ساختمانی شدند که به بتونه آماده‌‌ خارجی معروف هستند.

 بتونه آمادهخارجی را در کجا میتوان استفاده کرد؟

این نوع بتونه برروی انواع بتونه کاری نمای ساختمان که پوشیده از چوب، سنگ، بتن و … است، قابلیت اجرایی دارد. همچنین، به دلیل راحتی در آماده سازی‌اش و ویژگی‌های ممتازش؛ برای بتونه کاری نمای داخلی ساختمان و پرکردن شکاف‌ها، سوراخ‌ها و درزها کاربرد دارد؛ این محصول بسیار با مواد دیگر قابل انعطاف و سازگاراست.

بتونه‌ ی خارجی را می‌توان روی سطح گالوانیزه و فلزهایی که پوشیده از ضد زنگ هستند یا نماهای سنگی استفاده کرد. همچنین، برروی دیوارهای گچی، ابزا‌رهای گچی، آردواز قابل کاربرد است.

آشنایی با ملات خود تراز شونده و دلایل استفاده از آن

7 اصل اساسی برای استفاده بهتر از چسب کاشی و سرامیک


کاربرد بتونه آمادهی خارجی چیست؟

اگر به دلیل کهولت سن ساختمان ترک‌های عمیق، شکاف‌ها برروی دیوار، قرنیز و سقف یا روی درب‌ها، پنجره‌ها خط و خطوطی ایجاد شده است، کافی‌ست با بتونه خارجی به سراغش بروید و در کمترین زمان و با صرف کمترین انرژی یک زیباسازی به صرفه انجام دهید؛ چون کاربرد اصلی بتونه خارجی به شرح زیر است:

  • تسطیح کردن سطح دیوارها؛
  • محافظت در برابر آسیب‌ها و تاثیرات خارجی؛
  • ترمیم شکاف‌ها، ترک‌ها و درزها.

یک بتونه آمادهخارجی مناسب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

بتونه خارجی باید مقاومت بالایی در بارندگی، تغییرات دما، اشعه ماوراء بنفش، آلودگی و سایش، رطوبت و سطح خشک داشته باشد. همچنین، از چسبندگی مناسب برروی انواع مصالح برخوردار باشد.

 انواع بتونه

 بتونه خشک: بتونه خشک ظاهری پودری دارد که نیاز است با آب مخلوط شود تا یک قوام خاص به دست آورد.

بتونهآماده خارجی: این مخلوط برای یکدستی‌اش فقط نیاز به یک هم زدن است و به هیچ ماده ی دیگری نیاز نیست. البته، برای رقیق شدن می‌توان از مقداری آب استفاده کرد.

در حالت اول: مواد در سطل های بزرگ مهر و موم می شود. نیاز به دم کشیدن مواد است؛ یعنی بعد از مخلوط پودر و آب باید از یک نازل برای هم زدن استفاده کرد تا مواد قوام پیدا کند و شکل خامه ای به دست آورد. بعد از طی این فرآیند باید چندلحظه ای صبر کرد تا مواد در اصطلاح دم بکشد. مواد زیاد نباید درست کرد؛ چون بیشتر از سه ساعت قابلیت استفاده ندارد.

در حالت دوم: در کیسه‌های کاغذی یا پلاستیکی عرضه می‌شود. نیاز به آماده سازی نیست. کار باید با بخش کوچکی انجام شود. سرعت خشک شدن در این نوع بتونه بسیار بالاست.مزیت
های بتونه آمادهخارجی

روش اجرای آن بسیار ساده است و هنگامی که رنگ به درستی اجرا نشده باشد این نوع بتونه پوشاننده‌ی بسیار طبیعی برای رفع عیوب رنگ‌ کاری‌ست. همچنین، می‌تواند، جایگزینی برای آستر باشد. از طرفی، برای خشک شدن نیاز به زمان زیاد نسیت و بسیار سریع خشک می‌شود. اگر فردی باشید که دچاری آلرژی یا حساسیت به بو هستید، به این نوع بتونه می‌توان اعتماد کرد؛ چون فاقد بوست و باعث آسیب به روی سیستم تنفسی نمی‌‌شود؛ برای سلامتی انسان هم هیچ تهدیی ندارد. یکی از مشکلات به خصوص برای افراد بدون تجربه در هنگام بتونه کاری ترک خوردن آن است که بتونه آماده خارجی بعد از استفاده به هیچ وجه ترک نمی‌خورد. گاهی در بتونه کاری ناصافی‌هایی به وجود می‌آید که نیاز به یکسان سازی سطح است. این عمل باعث بوجود آمدن گرد و غبار می‌شود؛ اما در بتونه آماده هنگام سمباده کشی گرد و غبار تولید نمی‌شود و خطر زیست محیطی برای طبیعت هم ندارد. مسئله‌‌ی مهم تنفس دیوارهاست که اگر این اتفاق نیفتد، سطح کیفیت دیوار و رنگ آن خیلی زود از بین می‌رود. بتونه خارجی باعث تنفس دیوار می‌شود.

استحکام بتونه آماده خارجی در فضای آزاد

  • ضد آب و ضد رطوبت است؛
  • مقاومت در برابر شرایط مختلف جوی هوا دارد؛
  • ماندگاری‌اش زیاد است؛
  • چسبندگی بسیار بالایی دارد؛
  • مقاوم در برابر یخ زدگی‌ست و
  • خاصیت ارتجاعی بالایی دارد.

نامهای دیگر بتونه آمادهخارجی:

به بتونه خمیری آماده، بتونه نما و هندی کوت در مصالح ساختمانی هم معروف است.

اطلاعات فنی بتونه آمادهخارجی

در قوطی‌های پلاستیکی 25 کیلویی تولید می‌شود؛ بستگی به نوع ضخامت کار میزان مصرف آن متغیر است؛ برای رقیق سازی می‌توان از مقداری آب استفاده کرد؛ رنگ آن بستگی به انتخاب فرد قابلیت اجرا دارد؛ اما بیشترین رنگ درخواستی سفید است.

شرایط استفاده از بتونه آمادهخارجی و تجهیزات مورد استفاده آن چیست؟

قبل مصرف باید از تمیزی سطح مطمئن باشید؛ گرد و غبار را بگیرید. سپس از یک لیسه، ماله یا کاردک استفاده کنید. پس از خشک شدن می توان از سمباده برای ایجاد سطح صاف و یکدست استفاده کرد. اگر نیاز به بتونه بیشتر برای از بین بردن ترک های عمیق باشد، می‌توان از چند لایه استفاده کرد. قبل ایجاد هر لایه جدید از خشکی لایه قبلی باید مطمئن شوید.

شرایط اجرای محیطی بتونه آماده خارجی ساختمان

این محصول باید روی سطوح خشک اجرا شود. دمای محیطی باید بین 10 تا 35 درجه ی سانتیگراد باشد.

شرایط مناسب نگهداری

در محیطی به دور از نور مستقیم خورشید باشد. در دمای 25 تا 35 درجه سانتیگراد نگهداری شود. مدت زمان نگهداری آن به شکل مصرف نشده تا دو سال است.

انتهای پیام

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.