طرز تهیه ملات بند کشی کاشی

 در این مقاله میخواهیم بصورت کامل طرز تهیه ملات بند کشی کاشی را به همراه عکس به شما توضیح دهیم.

هنوز که هنوز است، بسیاری از کاشی‌کارها برای بالا بردن کیفیت و زیبایی کار خودشان دچار مشکل هستند و نمیدانند بهترین ملات بندکشی کدام است؟ 

استفاده اصولی و صحیح از ملات و پودر بندکشی مناسب یکی از راه‌‌های ارتقای کار هر کاشی‌کار است. ملات بندکشی یکی از راه‌های ساده‌ای جهت افزایش کیفیت و بهره‌وری کار در دراز مدت است.

برای رسیدن به این مهم، ابزارهایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که عبارتند از:

  • سطل
  • درزگیر
  • ماله مخصوص حاشیه‌ها
  • کاردک
  • حوله میکروفیبر
  • جاروبرقی
  • اسفنج کاشی کاری
  • تیغ موکت بُری
  • درزبند

بهترین ملات برای بندکشی

برخی از کاشی کارها در بهبود کیفیت کار خود مشکل دارند. در حالی که می توان گفت به کارگیری اصولی ملات و استفاده از پودر بندکشی مرغوب، یکی از راه هایی است که هر کاشی می تواند کیفیت کار خود را بهبود بخشد. چسباندن کاشی و سرامیک مهمترین قسمت کاشی کاری است. این کار علاوه بر پرکردن شکاف بین کاشی و سرامیک، زیبایی کاشی را دو چندان کرده و خاصیت ضد آب دارد.

یکی از بهترین ملات ها و پودرهای بندکشی آماده پودر بندکشی شورفیکس می باشد که با کمترین قیمت و بالاترین سطح کیفی به بهترین ملات بندکشی تبدیل شده و توسط تیم حرفه ای شورلول تولید و عرضه می شود.

طرز تهیه ملات بند کشی کاشی

پودر بندکشی یکی از پرکاربردترین مصالح در صنعت کاشی کاری و سنگ کاری می باشد. این ترکیب خمیری شکل که از مخلوط کردن پودر با آب به دست می آید استفاده های زیادی از جمله بندکشی انواع کاشی،سرامیک ،سنگ ، موزاییک و آجر دارد

استفاده صحیح از پودر بندکشی برای بسیاری از کاشی‌کارها هنوز یک معضل جدی به شمار می‌رود.

 نکته مهم این است که آب زیادی مصرف نکنید. هرچه آب کمتری مصرف کنید، قوام و استحکام پودر بندکشی بیشتر خواهد بود.

پودر بندکشی فقط طی یک مرحله قابل استفاده است و به همین علت، باید آن را به طرز صحیحی مورد استفاده قرار داد. خصوصاً اگر از الگوی شورون در کاشی‌کاری بهره می‌گیرید، باید توجه داشته باشید که کارتان با پودر بندکشی به اتمام می‌رسد.

در ابتدا، یک نسخه آزمایشی در مقیاس کوچک تهیه کنید تا نتیجه کار دیده شود. به عنوان مثال، می‌توانید از تخته‌ای به ابعاد 10 در 10 متر که کاشی روی آن قرار گرفته است، استفاده کنید.

در ادامه، به هفت مرحله جهت اجرای صحیح ملات بندکشی اشاره می‌شود.

روش صحیح بندکشی کاشی و سرامیک

گام اول: اتصالات را تمیز کنید

خطوط ملات بندکشی را جاروبرقی بکشید. با استفاده از کاردک، بین خطوط را تمیز کنید. مراقب باشید که فشار زیادی به خطوط بین کاشی‌ها اعمال نکنید. برای تمیزکاری آسان‌تر، روی دیوارهای رنگ شده نوار چسب بکشید تا بیشتر کثیف نشوند.

 

ملات بندکشی

گام دوم: ملات بندکشی را به صورت دستی مخلوط کنید

ملات بندکشی را آنقدر مخلوط کنید تا حالت پودری پیدا کند. اطمینان حاصل کنید که چیزی در انتهای سطل مخصوص مخلوط کردن باقی نماند. غلظت مخلوط باید شبیه غلظت کره بادام زمینی باشد. به هیج عنوان از مته برای مخلوط کردن بهره نگیرید.

ملات بندکشی مخلوط

اجازه دهید که دوغاب خشک شود. اجازه دهید دوغاب به مدت ده دقیقه باقی بماند.

همچنین بخوانید: چگونه ملات بندکشی جدید را روی ملات قدیمی بکشیم؟

 

گام سوم: ملات را پخش کنید

ملات را به صورت مورب به سراسر کاشی بمالید و آن را به عمق درزها فشار دهید.

ملات مورب

گام چهارم: ملات‌های اضافه را پاک کنید

قسمت عمده ملات را به صورت حرکت مارپیچی پاک کنید. این امر به توزیع یکنواخت ملات کمک می‌کند. هدف از انجام این مرحله آن است که ملات اضافی پاک شود.

ملات به صورت حرکت مارپیچی

گام پنجم: روی سطح اسفنج بکشید

یک اسفنج با رطوب پایین (نه خیس!) را به صورت مورب روی کاشی بکشید. اسفنج را اغلب بشویید و این کار را تکرار کنید. وقتی ملات سفت شد (20 تا 30 دقیقه)، اسفنج زدن را آغاز کنید. شاید در چند حرکت ابتدایی، ملات در سراسر کاشی لکه‌دار به نظر برسد که ایرادی ندارد.

سطح اسفنج

گام ششم: روی خطوط ملات تمرکز کنید

اسفنج را با انگشت اشاره خود فشار دهید و خطوط بلند یا ناهموار ملات را صاف کنید. زیاد فشار وارد نکنید. هدف از انجام این مرحله، یکسان کردن و منجسم ساختن اتصالات ملات‌ها است.

خطوط ملات

گام هفتم: سطح را با حوله خشک کنید

پس از پوشانده شدن اتصالات، حدود نیم ساعت از آن‌ها فاصله بگیرید تا سطح خشک شود. از حوله‌های معمولی هم می‌توان استفاده کرد، ولی حوله‌های میکروفیبر بهترین راه حل برای ملات کاشی هستند.

 

نکته مهم: همیشه مقداری ملات به عنوان زاپاس نگه دارید. ملات به راحتی رطوبت محیط را جذب می‌کند، بنابراین آن را در یک طرف دربسته مانند کیسه پلاستیکی یا قوطی‌های کنسرو نگه دارید.

 

جمع بندی:
در این مقاله به معرفی بهترین ملات برای بندکشی و روش صحیح بندکشی کاشی و سرامیک پرداختیم که یکی از دغدغه های کاشی کاران به حساب می آید.
امیدواریم از این مطلب استفاده کرده باشید. در صورتی که در این زمینه تجربه ای دارید برای ما کامنت کنید و در مقالات بعدی نیز همراه ما باشید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.