تفاوت چسب کاشی پودری و خمیری چیست؟

تفاوت چسب کاشی پودری و خمیری چیست؟

اطلاع در مورد چسب کاشی پودری یا خمیری مسئله‌ای مهم است که اگر قصد ورود به حوزه عمران و ساختمان‌سازی را دارید باید در مورد آن اطلاعات زیادی کسب کنید. اول این که کاشی‌ها ممکن است در نقاط مختلف ساختمان نصب شوند. در نتیجه باید میزان استحکام آن‌ها بالا باشد و همین‌طور بتوان از نوع استاندارد چسب برای این کار استفاده کرد.

ضمن این که چسب‌های کاشی برای اتصال به سطوح گزینه بهتری نسبت به شن و ماسه هستند و هزینه دردسر و مشکلات کم‌تری نیز برای شما به وجود می‌آورند. اما باید در استفاده از آن‌ها دقت کرد. انتخاب نوع درست، میزان مشخص و همین‌طور شرایط خاص استفاده، کلیدی‌ترین و مهم‌ترین امر در مورد این نوع چسب‌ها است که در ادامه به طور مفصل دراین‌خصوص صحبت خواهیم کرد.

چسب کاشی

همچنین بخوانید: چسب کاشی و سرامیک پودری چیست؟

مقایسه چسب کاشی پودری و خمیری

ابتدا بهتر است در مورد نحوه استفاده از این دو اطلاعاتی را به دست آوریم. چسب‌های خمیری معمولاً با آب مخلوط شده و سپس به‌صورت خمیری عرضه می‌شوند. کسانی که کاشی را نصب می‌کنند از چسب خمیری بیشتر استفاده می‌کنند. چون هم دردسر زیادی برای آماده‌سازی ندارد و همین‌طور اضافه‌شدن آب برای پودر چسب می‌توان ترکیبات شیمایی فعال را خیلی زود مورداستفاده قرار داد.

در مقابل چسب‌های خمیری، مدل‌های پودری محدودیت استفاده خاصی ندارند و می‌توان به‌راحتی و بدون پیچیدگی از آن‌ها استفاده کرد. برای این کار مقدار مشخصی از آب و یا رزین را به ماده اضافه می‌کنید و سپس پروسه اتصال کاشی را انجام می‌دهید.

پیشنهاد محصولات : چسب کاشی و سرامیک

معمولاً چسب‌های کاشی پودری تا زمانی که به آن‌ها آب اضافه نکنید، مشکلی نخواهند داشت و قابل نگه‌داری هستند. مقدار مصرف چسب کاشی خمیری برای هر مترمربع حدود 4 کیلوگرم بوده و دوام و ماندگاری فوق‌العاده بالایی دارند و قابل‌اجرا روی تمامی سطح‌های افقی و عمودی هستند. در مدل خمیری شما عموماً از حجم بیشتری استفاده می‌کنید و این میزان به بیش از 5 تا 7 کیلوگرم می‌رسد. همین‌طور چسب‌های پودری قیمت کم‌تری دارند و بسته‌بندی آن‌ها ساده‌تر است.

چسب کاشی خمیری

 

نحوه استفاده از چسب کاشی خمیری

در استفاده از مدل خمیری شما باید آن را به‌صورت آماده و بدون نیاز به‌اضافه کردن مواد دیگر مصرف کنید. اگر لازم به استفاده از این ماده برای نصب کاشی و سرامیک در پروژه‌های ساختمانی باشد، اول باید سطوح ناهموار رفع و برطرف گردند. برای این کار می‌توان از پرایمرهای مخصوص و همین‌طور چسب بتن استفاده کرد. چسب‌های خمیری همین‌طور برای خشک‌شدن نیاز به 72 ساعت زمان دارند. چسب کاشی خمیری از نظر استحکام مقاومتی و رطوبتی نسبت به مدل پودری گزینه بهتری نیست به همین منوال معمولاً از آن در پروژه‌هایی مانند سرویس بهداشتی و… استفاده نمی‌شود و بیشتر کارفرمایان ترجیح و تشخیصشان استفاده از نوع پودری است.

همچنین بخوانید: نکات مهم در انتخاب چسب کاشی

برعکس در صورتی ‌که قصد استفاده از متریال چسب در آشپزخانه، پذیرایی و… را دارید می‌توانید به سراغ مدل خمیری بروید که دردسر کم‌تری دارد و به‌سرعت بیشتری قابل‌اجرا است.

کاربردهای چسب کاشی و خمیری

معمولاً از این چسب نیز برای اتصالات کاشی و سرامیک روی سطوح گچی و سنگی استفاده می‌شود. ضمن این که چسباندن کاشی در آشپزخانه نیز بیشتر با مدل خمیری انجام خواهد شد و همان‌طور که بیان کردیم، گزینه خوبی برای استخرها، حمام و حتی سرویس بهداشتی نیست اما در مقابل به‌راحتی قابل‌استفاده است و نیازی به آماده‌سازی ندارد.

چسب خمیری

 

نحوه استفاده از چسب کاشی پودری

چسب‌های کاشی به شکل پودری معمولاً بر پایه سیمان ساخته شده و حتی در ترکیبات چسب کاشی پودری خود دارای مقادیر شن و ماسه هستند. معمولاً این چسب‌ها کافی است که از دستورالعملی که روی بسته‌بندی درج شده است پیروی کنید. همان‌طور که مشخص است این محصول ساختار پودری دارد و لازم است که ابتدا با آب مخلوط شده و سپس وقتی ساختار خمیری به خود گرفت، از آن برای چسباندن کاشی روی سطوح استفاده شود. در مقابل وجود متریال پلیمر سبب شده است که این چسب بعدازاین که خشک می‌شود چسبندگی فوق‌العاده‌ای داشته و مقاومت ایده آلی را در مقابل رطوبت و آب و عوامل مزاحم از خود نشان دهد. اصلی‌ترین بحث تفاوت چسب کاشی پودری و خمیری در نحوه استفاده است.

کاربردهای چسب کاشی پودری

معمولاً از این چسب می‌توانید برای اتصال کاشی و سرامیک روی سطح‌های بتنی و رنگ شده استفاده کنید، اگر محیط شما رطوبت زیادی دارد این متریال گزینه بهتری است و همین‌طور برای نصب کاشی‌های جدید روی قدیمی می‌توانید به سراغ چسب پودری بروید. در ادامه بررسی و مقایسه چسب کاشی پودری یا خمیری، باید خاطرنشان شویم که مدل پودری قدرتمندترین و مقاوم‌ترین ماده موجود در بازار است و شما نمی‌توانید برای آن جایگزین خاصی با این میزان دوام پیدا کنید.

معایب اساسی چسب های خمیری

در بررسی انتخاب بین چسب کاشی خمیری یا پودری در مورد مزیت‌ها صحبت کردیم. به طبع وقتی یک نمونه متریال کیفیت و مزیت‌های بیشتری داشته باشد، انتخاب محبوب‌تری خواهد بود. معمولاً در نوع خمیری هزینه شما بر حسب میزان مصرف بالاتر خواهد بود یعنی برای هر مترمربع باید تا 7 کیلوگرم مصرف کنید. قدرت و چسبندگی در این مدل کم‌تر است و خاصیت ارتجاعی نیز پایین است. ماندگاری دوام نیز آن‌طور که بایدوشاید مناسب نبوده و در نهایت این محصول فقط روی دیوار قابل‌استفاده است و از آن برای چسباندن کاشی و سرامیک به کف استفاده نمی‌شود.

همین‌طور تحمل سرما و گرما، تغییرات مداوم آب‌وهوایی و یا حتی یخ‌زدن را ندارد و درصورتی‌که محیط شما عاری از رطوبت نیست، نباید به سراغ این مدل بروید. بحث این است که در بررسی چسب کاشی خمیری یا پودری شما باید به حوزه و نوع استفاده خودتان دقت داشته باشید. معمولاً چسب‌های خمیری نیاز به محدوده خاص دمایی برای خشک‌شدن دارند پس نمی‌توان از آن‌ها در شرایط اضطراری استفاده کرد. و تفاوت چسب خمیری بر همین موضوع اعمال میگردد.

 

نتیجه گیری

مدل خمیری اگرچه نیازی به دردسر برای آماده‌سازی ندارد و معمولاً گزینه سریع‌تر، جمع‌وجورتر و همین‌طور تروتمیزتری برای استفاده به‌حساب می‌آید اما در مقابل حجم زیادی را برای استفاده می‌طلبد، مقاومت چسبندگی کم‌تری دارد و در شرایطی که شما می‌خواهید کف حمام را کاشی‌کاری کنید، برایتان مشکل ایجاد می‌کند. در مقابل چسب کاشی پودری مزیت‌های زیادی دارد و تنها عیب کلیدی که در این محصول یافتیم، عدم امکان استفاده روی گچ است. ضمن این که برای استفاده از این متریال باید محیط را از چربی، آلودگی‌های شیمیایی، خاک و گردوغبار و هر چیز دیگری پاک کنید.

معرفی شرکت

شورلول ایران برترین تولیدکننده محصولات نوین ساختمانی در ایران با بیش از 100 محصول ساختمانی دارای استانداردهای ملی و بین المللی. فروش محصولات چسب بتن و سایر محصولات دیگر میتوانید در شورلول ایران بصورت آنلاین و حتی حضوری خرید نمایید. در صورتی که نیاز به راهنمایی دارید میتوانید با شماره 02141982 در ساعات اداری تماس حاصل نمایید و کارشناسان فروش با شما در ارتباط باشند تا بتوانند راهنمایی خرید و اطلاعات را به شما بدهند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.