سیمان

سیمان

سیمان یا سمنت (Cement) پودری نرم، جاذب آب و با قابلیت چسبندگی خرده سنگ می باشد که از ترکیبات پخته و گداخته شده اعم از اکسید کلسیم همراه با اکسید سیلیکون، آلومینیوم و آهن تشکیل شده است. خاصیت ملات مهیا شده از سیمان به گونه ای می باشد که به مرور زمان پس از قرارگیری در مجاورت هوا و یا زیر آب سفت و سخت می شود. و در ضمن دارا بودن ثبات حجم، مقاومت خود را نیز حفظ می کند. ملات سیمان در فاصله 28 روز در زیر آب قرار گرفتن دارای حداقل مقاومت فشاری 25 نیوتن بر میلی متر مربع است.

سیمان، در اصل دارای میل ترکیبی با آب بوده و در اثر ترکیب شدن با آب هیدراته می گردد. و در صورتی که سیمان با نسبت های معینی از شن، ماسه و آب مخلوط شود، بتن حاصل می شود. بتن حاصل آمده پس از سخت شدن به تدریج زمانی محکم تر و مقاوم تر شده و به استحکام آن افزوده می گردد.

تاریخچه سیمان

سیمان یا سمنت واژه ای است که از واژه سمنتوم رومی گرفته شده است و قدمت آن به قبل از میلاد باز می گردد. و مصرف سیمان به 27 سال قبل از میلاد بر می گردد که در ساخت ساختمان پانتئوم شهر رم در ایتالیا مشاهده شده است. در گنبد این سازه که دارای 43 متر قطر می باشد، مخلوطی از خرده سنگ و آهک پخته به کار گرفته شده است.

“ژوزف اسپدین” نام شخصی است که ابتدایی ترین نوع سیمان که به شکل سیمان امروزی می باشد را کشف نموده و آن را به تاریخ 21 اکتبر سال 1824 در انگلستان تحت عنوان “سیمان پرتلند” به ثبت رسانید. علت نامگذاری سیمان پرتلند آن است که واژه سیمان از لغت سمنتوم رومی گرفته شده و همچنین پرتلند نام جزیره ای در انگلستان می باشد که سیمان پس از سخت شدن به رنگ سنگ های ساحلی آن جا در می آید. البته پیش از “اسپدین”، اشخاص دیگری در انگلستان و فرانسه بوده اند که محصولات مشابهی در نتیجه پختن خاک رس و سنگ آهک به دست آوردند اما هیچ کدام از آن ها دنباله کشفیات خود را نگرفتند و نام خود را به ثبت نرساندند. “اسپدین” سیمان را اوایل قرن نوزدهم به ثبت رسانیده و از آن در ساخت فانوس دریایی استفاده کرد.

همچنین بخوانید: از چسب کاشی و سرامیک استفاده کنیم یا ملات سیمان؟

تاریخ تولید سیمان در ایران

تا کنون تاریخ مصرف سیمان در ایران به طور دقیق مشخص نشده است اما آنچه که مشخص است این است ورود سیمان به ایران توسط خارجی ها بوده است و از آن در ساخت بناهایی چون کلیساها، سفارتخانه ها و تاسیسات بندری مورد استفاده قرار گرفته است.

همزمان با تحولات صنعتی جهانی دیگر کمیت و کیفیت محصولات سنتی جوابگوی نیازها نبود. بنابراین، با توجه به آن که سیمان کالایی ارزان و مقرون به صرفه بود بیشتر در جهت احداث پل ها، تونل ها و ایستگاه ها مورد استفاده قرار گرفت.

سیمان

اجزای تشکیل دهنده سیمان

همانطور که در مقاله پیش اشاره شد، اساسا مواد اولیه سیمان به وسیله ترکیبات اصلی، مواد اصلاح کننده و مواد افزودنی تقسیم بندی می گردد.

ترکیبات اصلی سیمان از Al2O3، SiO2، CaO و Fe2O3 تشکیل شده است که از میان آن ها تنها CaO از ترکیبات آهکی می باشد و سایر آن ها از ترکیبات رسی به شمار می روند.

مواد اصلاح کننده سیمان تنها در صورتی مورد استفاده قرار گرفته می شود که درصد ترکیبات اصلی در ترکیبات آهکی و رسی کامل نباشد. سنگ سیلیس، بوکسیت و سنگ آهن از جمله مواد اصلاح کننده می باشند.

مواد افزودنی خود دارای سه ماده گچ، پوزولان و سرباره یا خاکستر بادی می باشد.

ترکیبات سیمان

مواد خام تشکیل دهنده سیمان در کوره با یکدیگر ترکیب شده و به جز مقداری آهک آزاد باقی مانده که فرصت کافی برای فعل و انفعال نداشته است، ترکیب شیمیایی جدید و پایداری حاصل می شود.هنگام خنک سازی مصالح، بر اساس سرعت خنک سازی مواد به صورت بلوری و بی شکل در می آیند. دانه های بی شکل شیشه ای با آن که یک فرمول شیمیایی دارند، دارای خواص متفاوتی می باشند.

همچنین بخوانید: تفاوت بین سیمان و چسب کاشی چیست؟

انواع سیمان

اگر بخواهیم به انواع سیمان بپردازیم، باید اختصارا به نام آن ها اشاره کنیم. از انواع سیمان عبارتند از:

 • سیمان پرتلند تیپ
 • سیمان پرتلند تیپ II
 • سیمان پرتلند تیپ III
 • سیمان پرتلند تیپ IV
 • سیمان پرتلند تیپ V
 • سیمان پوزولان
 • سیمان آمیخته
 • سیمان برقی
 • سیمان رنگی
 • سیمان سفید
 • سیمان سرباره ای ضد سولفات
 • سیمان پرتلند آهکی
 • سیمان بنائی
 • سیمان نسوز
 • سیمان چاه نفت
 • سیمان پرتلند ضدآب و سیمان باگیرش تنظیم شده

روش نگهداری و انبار سیمان

سیمان باید به صورت خشک نگهداری شود و هوای مرطوب برای آن مضر است. حداکثر زمان انبار کردن سیمان به مکان و شرایط هوا وابسته می باشد. به گونه ای که اگر سیمان در ظروف غیرقابل نفوذ هوا جای داده شود، می توان آن را تا مدت نامحدودی نگه داشت. اگر سیمان در سیلو به صورت فله و در شرایط مناسب نگهداری شود، به مدت 3 ماه قابل مصرف می باشد. و چنانچه، سیمان در کیسه های کاغذی سه لا تحت شرایط مطلوب نگهداری شود، پس از 4 تا 6 هفته حدود 20 درصد از مقاومت خود را از دست می دهد.

معرفی شرکت

شورلول ایران برترین تولیدکننده محصولات نوین ساختمانی در ایران با بیش از 100 محصول ساختمانی دارای استانداردهای ملی و بین المللی.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.