معرفی چسب بتن| کاربردها و ویژگی های چسب بتن لاتکس|2022 LATEX

چسب بتن لاتکس محصولی بر پایه رزین اکریلات می‌باشد که برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به بتن بر روی محصولات بتنی مورداستفاده قرار گرفته و معمولاً از لایه‌های مسطح به‌هم‌پیوسته ساخته شده است. این موضوع سبب می‌شود که بتن در مقابل هر نوع عامل نفوذی از خود مقاومت نشان دهد. این چسب بر پایه لاتکس در واقع یک نوع افزودنی محسوب می‌شود و در بازار ایران تحت برندهای مختلفی عرضه می‌شود. البته در خصوص نحوه تشخیص نمونه باکیفیت چسب بتن لاتکس نیز مواردی را در ادامه ذکر می‌کنیم.

این چسب مزیت‌های زیادی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها افزایش کارایی در بتن بوده و شدت و میزان نفوذپذیری را نیز به میزان قابل‌توجهی در این متریال کم می‌کند. وقتی از نفوذ آب به متریال بتن در پروژه‌های عمرانی و ساختمانی جلوگیری شود، در واقع مسئله انجماد و ذوب شدن یخ نیز رخ نمی‌دهد و کم‌وزیاد شدن حجم باعث ترک خوردن نمی‌شود. از طرفی می‌توان با استفاده از این چسب مقاومت فشاری بتن را نیز تا 15 درصد افزایش داد.

نحوه استفاده از چسب بتن لاتکس

معمولاً برای استفاده از چسب بتن لاتکس لازم است که بر اساس دستورالعملی که توسط شرکت تولیدکننده روی بسته‌بندی درج شده است پیروی کنید. بین 7 تا 11 درصد از وزن سیمانی که در پروژه مصرف شده است، عموماً از این چسب استفاده می‌شود. در وهله بعدی چسب را با آب رقیق کرده و سپس روی بتن قرار می‌دهند. همین‌طور این امکان وجود دارد که از این چسب به‌صورت مستقیم در مخلوط بتنی نیز استفاده گردد.

درصورتی‌که قصد شما استفاده از بتن برای نماسازی و نمای ساختمانی باشد، معمولاً میزان مصرف را می‌توان به بیش از 20 درصد وزن سیمان نیز رساند. از طرفی در محیطی که از لایه‌های چسب بتن استفاده شده است، رطوبت 3 الی 4 روز حفظ شود. همین‌طور ضروری است که سطح زیری در جایی که قصد دارید ماده را روی آن قرار دهید صاف و بدون آلودگی و عناصر اضافه باشد. در واقع وجود هر کدام از این مواد اضافه و مزاحم می‌تواند میزان استحکام و کارایی متریال چسب بتن لاتکس را تا 50 درصد کاهش دهد. عموماً پیشنهاد اصلی تولیدکنندگان و متخصصین حوزه ساختمان در مورد میزان مصرف چسب بتن لاتکس این است که آن را در هنگام نماسازی و برای ایجاد ملات ریزدانه به میزان 20 درصد بیشتر به ملات اضافه کنید. 7 تا 11 درصد در موارد استفاده دیگر می‌تواند رقم استانداردی باشد و در این حالت مقاومت لازم را ایجاد نمی‌کند.

خواص کلیدی و مهم

معمولاً از چسب بتن لاتکس برای افزایش میزان چسبندگی و انعطاف‌پذیری استفاده می‌شود. می‌توان به‌راحتی و با قیمت مناسب آن را در بازار تهیه کرد. از طرفی مقاومت شیمیایی فوق‌العاده بالایی دارد و در دسته‌بندی محصولات غیرسمی نیز به‌حساب می‌آید. در صورتی‌ که پروژه عمرانی بتنی شما در یک محیط شدیداً مرطوب بنا شده است، استفاده از چسب بتن لاتکس می‌تواند میزان نم و رطوبت را تا حد زیادی کاهش دهد. از طرفی پایه بتنی شما در یک ساختمان توان مقاومت فشاری بیشتری نیز پیدا می‌کند که این موضوع به‌خودی‌خود اهمیت زیادی دارد.

در هنگام خرید چسب بتنی لاتکس حتماً به چسبندگی و قدرت آن، انقباض کم‌تر و مقاومت در مقابل سایش دقت کنید. چسب لاتکس معمولاً مقاومت بتن را در مقابل نمک‌های مزاحم افزایش می‌دهد و در گالن‌های چند کیلویی و تا 20 کیلوگرم در بازار موجود است.

 

 

مشخصات شیمیایی و فیزیکی چسب بتن لاتکس

این ماده شیمیایی عموماً با درصد pH6.5 تا 7 درصد در بازار موجود است و می‌توان گفت خاصیت اسیدی دارد. علاوه‌برآن می‌توان آن را در دمای 5 تا 35 درجه سلسیوس نگه‌داری کرد و ضروری است که در محیط سربسته به آن آفتاب نتابد. از طرفی این محصول خاصیت انحلال در آب را داراست و به‌هیچ‌عنوان در نمونه‌های مختلف آن از یون کلر استفاده نمی‌شود.

در مورد ویژگی‌های ظاهری و فیزیکی آن نیز باید بگوییم که مایعی سفید و غلیظ بوده که معمولاً گرانروی آن نسبت به آب کم است. به‌طورکلی چیزی شبیه به چسب‌های مخصوص چوب البته با رنگی روشن است که در بازار تحت برندهای مختلف عرضه می‌شود که اصلی‌ترین تفاوت این محصول بخصوص در مسئله قیمت و مقایسه کیفیت، همان میزان دقت در ساخت و استانداردهایی است که کالا پاس کرده است. عموماً وزن مخصوص آن نیز 182 کیلوگرم بر لیتر در نظر گرفته می‌شود و چسب بتن لاتکس به شکل سطل‌هایی در وزن‌های 5 الی 20 لیتری قابل خریداری و تهیه در بازار ایران است.

 

چرا از چسب Latex بتنی استفاده می شود؟

علاوه بر تمام مزیت‌های ذکر شده در مورد چسب بتن لاتکس، این چسب کارایی بتن را به حد قابل‌توجهی افزایش می‌دهد. ضمن این که نفوذپذیری بتن در مقابل هرگونه ماده و متریال شیمیایی بهبودیافته و از طرفی اگر برای شما در یک پروژه عمرانی و ساختمانی مقاومت فشاری بتن مهم است می‌توانید با بهره‌گیری از چسب بتن لاتکس آن را به میزان 15 الی 20 درصد افزایش دهید. در مقاومت‌های خمشی و سایشی بتن نیز تأثیر می‌گذارد و می‌توان از آن برای نماسازی سیمانی در بتن‌های اکسپوز نیز استفاده کرد.

فراتر از این مسئله در صورتی‌ که محیط پروژه به‌گونه‌ای است که مکرراً بتن در معرض یخ‌زدگی و ذوب مجدد قرار می‌گیرد، می‌توان چسب بتن لاتکس را یک متریال استاندارد برای کنترل این موضوع دانست. بخصوص در مناطق کویری ایران و شهرهای خشک و سرد، معمولاً این مشکل رخ می‌دهد و لازم است که شما در هنگام بتن‌ریزی حتماً از چسب بتن لاتکس به میزان مناسب استفاده کنید. می‌توان از چسب لاتکسی برای ساخت بتن و ملات‌های پلاستیکی، بتن‌های کرمو، چکش خوار، ترمیم آسیب‌دیدگی در سطوح بتنی، ساخت ملات نما و سطوح و ملات ضد آب استفاده کرد. درصورتی‌که در پروژه شما یکی از مهم‌ترین ارکان عدم برخورد آب با سطوح بتنی است، می‌توانید به سراغ این چسب بروید.

معمولاً به‌جای چسب بتن لاتکس از چسب اپوکسی نیز می‌توان استفاده کرد، این متریال یک پلیمریزاسیون دوجزئی از رزین و سخت‌کننده محسوب می‌شود و هنگام ترکیب با رزین، پروسه کاتالیست در آن آغاز می‌گردد. این چسب یک‌پایه قدرتمند ار رزین اپوکسی به‌حساب می‌آید که مقاومت مکانیکی و چسبندگی فوق‌العاده بالایی دارد.

بیشتربخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.