Our products are a sure thing

چگونه بهترین رنگ دوغاب و ملات بند کشی را انتخاب کنیم؟

خیلی از کاشی‌کارها در انتخاب رنگ دوغاب مناسب دچار مشکل و تردید هستند. بعد از انتخاب طرح کاشی مناسب که آن هم کار بسیار چالش‌برانگیزی است، این پرسش در ذهن کاشی‌کارها پیش خواهد آمد که چه دوغابی برگزینند. انتخاب دوغاب حائز اهمیت است، چون نقش مهمی در ظاهر خانه دارد. کارشناسان شرکت شورلول ایران این مقاله را تدوین کرده‌اند تا به شما در انتخاب بهترین دوغاب کمک کنند.

چهار راه برای تعیین رنگ دوغاب و ملات بندکشی وجود دارد:

  • اگر می‌خواهید خطوط دوغاب با کاشی‌ها تطابق داشته باشد.
  • اگر می‌خواهید طرح کنتراست بین خطوط دوغاب و کاشی ایجاد کنید.
  • اگر می‌خواهید رنگ کاشی‌ها یا سنگ‌ها را با دوغاب خنثی کنید و آن‌ها مکمل یکدیگر باشند؛ با این کار، فضای انتخابی، بزرگتر از متراژ واقعی به نظر خواهد رسید.
  • اگر خواهان جلوه‌های نمایشی هستید؛ این نوع انتخاب، جسورانه هست و توجه مردم را به خودش جلب می‌کند.

به آن دسته از خوانندگانی که روی الگوها حساس هستند، پیشنهاد می‌شود الگوهای گروت (دوغاب) با سبک معاصر ایجاد کنند.

بیشتر بخوانید:

چگونه چسب کاشی مرغوب را تشخیص دهیم؟

درباره چسب کاشی و سرامیک چه میدانید؟


رنگ دوغاب و ملات بندکشی مطابق با رنگ کاشی‌ها

سرویس بهداشتی با کاشی سفید و دوغاب سفید باعث می‌شود که خطوط دوغاب، کمتر نمایان باشند. از نظر ظاهری هم طرحی ساده و در عین حال شیک به دست می‌آید. به همین دلیل، این گزینه در صورتی کاربرد دارد که خواهان سادگی هستید.

برای بزرگتر نشان دادن فضاهای کوچکتر می‌توان دوغاب سفید و خاکستری روشن را انتخاب کرد. به عبارت دیگر، اگر خواهان یکدستی هستید، این گزینه برای شما مناسب است. البته، تمیز کردن پس از دوغاب زدن بسیار حائز اهمیت و امری حیاتی به شمار می‌رود. نتیجتاً، رنگ‌های خاکستری روشن یا رنگ‌های کم‌رنگ و روشن که برای خط دوغاب انتخاب می‌شوند، الگوی خاصی به کاشی‌ها می‌دهند و فرد حس می‌کند در فضای فراخ‌تری قرار دارد.

ایجاد طرح کنتراست

خیلی‌ها ترجیح می‌دهند کاشی‌های تزئینی برای دکوراسیون داخلی منزل، سرویس بهداشتی و آشپزخانه‌هایشان انتخاب کنند. با این کار می‌توان رنگ، بافت، الگو و طرحی بانفوذ از طرح‌تان برگزینید.


نقش مکمل دوغاب برای کاشی‌ها

اگر رنگ‌های مکمل انتخاب کرده‌اید، باید توجه ویژه‌ای به شکل و قالب کاشی داشته باشید، چون این امر در تعیین ضخامت و رنگ دوغاب حائز اهمیت است.قالب شش گوش یا الگوی شبیه نقشه مترو در مقایسه با سایر الگوها، نیازمند دوغاب بیشتری هستند.

اگر قرار است خط دوغاب بیشتر نمایان باشد، رنگ‌های خنثی یا مکمل می‌توانند گزینه خوبی برای قالب و الگوی کاشی‌ها باشند. بهتر است رنگی انتخاب شود که شباهت بیشتری به رنگ کاشی‌ها دارد یا افکت بهتری بر روی دوغاب یا کاشی دارد.

جلوه‌های نمایشی

دوغاب‌ها دارای رنگ‌های مختلفی هستند که می‌توانند از کاشی‌ها و سنگ‌ها در برابر نشت، تغییر رنگ و سایر موارد محافظت کنند. بیشترین استفاده از دوغاب برای ایجاد جلوه‌های نمایشی و پرزرق‌وبرق به دوغاب اپوکسی و دوغاب اپوکسی شفاف مربوط می‌شود.

اگر می‌خواهید دیوارها و کف منزل شما از بقیه خانه‌ها متمایز باشد، از دوغاب اپوکسی با اکلیل متالیک رنگ متفاوتی استفاده کنید. این اکلیل در ترکیب با اپوکسی باعث خواهد شد که خط دوغاب شما حتی در تاریکی هم بدرخشد. رنگ‌های طلایی، مسی و نقره‌ای می‌توانند جلوه‌ای شیک و در عین حال، جسورانه به خانه شما بدهند.

توجه: انتخاب رنگ‌ها و زیبا کردن طرح داخلی منزل صرفاً کافی نیست، بلکه همت شما برای تمیز نگه داشتن فضا نیز مهم است. رنگ‌های روشن‌تر مستعد لکه و گرد و غبار هستند؛ بنابراین، به تمیزکاری بیشتری نیاز دارند. دوغاب‌های با رنگ تیره به تمیزکاری کمتری احتیاج دارند، چون لکه‌ها را به خاطر رنگ قوی‌شان پنهان نگه می‌دارند.

انتهای پیام

دیدگاه ها (0)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *