Our products are a sure thing

چگونه ملات بند کشی جدید را روی ملات قدیمی بکشیم؟

ملات بند کشی یکی از ضروری‌ترین مواد مورد استفاده برای ساخت و ترمیم کفپوش حمام و آشپزخانه یا کاشی و سرامیک دیوار به شمار می‌رود. ملات بند کشی که به صورت پودری و خمیری عرضه می شود به اندازه کاشی و سنگ است اهمیت دارد؛ چراکه جلوه و زیبایی نما را دوچندان می کند.

انواع ملات بند کشی ویژگی‌ و رنگ‌های متنوعی دارند تا پاسخگوی طراحی‌های متنوع باشد. شرکت شورلول که نماینده رسمی محصولات تراکو در ایران است با تولید انواع محصولات شیمیایی ساختمانی نیاز پیمانکاران ساختمانی را در این راستا برآورده کرده است.

چرا باید به کاشی‌ها مجدداً دوغاب زد؟

پس از مدتی استفاده، دوغاب‌ها کارایی قبل را از دست می‌دهند و حتی در برخی نقاط، دچار کثیفی می‌شوند. همین امر، باعث ایجاد منظره ناخوشایندی می‌شود. از طرفی، اگر آب یا سنگ‌ریزه نیز بین اتصالات کاشی فرو برود، مشکلات جدی ایجاد خواهند شد.

توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که دوغاب ماده بسیار سختی است و مدت زیادی طول می‌کشد تا خرابی ناشی از دوغاب نمایان شود.

ابزار مورد نیاز جهت تهیه دوغاب:

  • اره گروت: این وسیله برای زدودن دوغاب سفت مانند دوغاب‌های شنی یا اپوکسی مناسب است.
  • جاروبرقی: مناسب برای تمیزکاری بیشتر
  • اسفنج: برای تمیز کردن کف، قبل و بعد از تزریق دوغاب
  • گروت فلوت: وسیله‌ای برای چسباندن خمیر دوغاب به صورت یکنواخت بر روی سطح.
  • پارچه تمیز: برای تمیز کردن سطوح و ابزار
  • گروت سیلر: در صورت نیاز به محافظت بیشتر گروت ماسه‌ای

مزایای دوغاب مجدد:

قرار دادن دوغاب جدید بر روی دوغاب قدیمی و ناکارآمد می‌تواند به بهبود ظاهر کمک کند. دوغاب جدید باعث می‌شود مقاومت خانه‌تان در برابر آب و مواد شیمیاییی افزایش پیدا کند.

کاری که شما باید انجام دهید، این است که دوغاب مناسبی انتخاب کنید. معمولا دوغاب اپوکسی با ویژگی‌های خاصی که دارد، توصیه می‌شود.

آماده‌سازی سطح

توصیه می‌شود فوراً دوغاب جدید را روی دوغاب قدیمی نریزید. در ابتدا، از اره دوغاب یا سنباده یا هر جسم مفید دیگری جهت زدودن دوغاب قدیمی استفاده کنید. باید مطمئن شوید که حداقل 8/1 اینج دوغاب جا بگیرد.

اطمینان حاصل کنید که اتصالات، تمیز و عاری از هرگونه موارد خارجی مثل روغن، گریس، گردوغبار و غیره هستند. در صورت وجود ذرات و گرد و غبار از جاروبرقی یا دستگاه مکش استفاده کنید.

اگر زیر نور آفتاب یا محل داغی هستید، از دوغاب برای اتصالات و محل‌های داغ استفاده نکنید. ابتدا، سطح کاشی یا سنگ را خنک کنید و تا حد امکان، زیر نور مستقیم خورشید کار نکنید. سطح داغ می‌تواند عملکرد دوغاب را مختل کند.

اگر کاشی‌ها یا سنگ‌های طبیعی (خصوصاً در مناطق روستایی) به چشم می‌خورد و سطوح ناهموار داشتند، این احتمال وجود دارد که بقایای دوغاب روی سطح آنها باقی بماند و پاک کردنشان دشوار باشد. در این حالت، توصیه می‌شود که دوغاب را به کل سطح نکشید. در صورت لزوم، می‌توان لبه‌های کاشی یا سنگ را با نوارهای مناسبی پوشاند تا دوغاب‌ها در جای معین قرار بگیرند.

بهترین شیوه برای قرار دادن دوغاب جدید بر روی دوغاب قدیمی

1- قبل از هر چیز، به منطقه‌ای که می‌خواهید روی آن کار کنید، نگاهی بیندازید. در صورتی که سطح کاشی یا سنگ ناهموار باشد، توصیه می‌شود که دوغاب را فقط در اتصالات و نه در تمام سطح کاشی به کار ببرید.

2- دوغاب را به طور مساوی، روی تمام سطح کاشی یا سنگ بکشید. وقتی دوغاب در همه جا پخش شد، محل اتصالات را با استفاد از گروت فلوت پر کنید. در این مرحله، زاویه دستتان باید 45 درجه باشد.

3- وقتی تمام اتصالات پر شدند، دوغاب اضافی را از سطح سنگ یا کاشی بردارید. 15 تا 45 دقیقه برای تمیزکردن دوغاب صبر کنید. بهتر است تمیز کردن دوغاب با آب تمیز و اسفنج با چگالی متوسط و به صورت دورانی در سراسر اتصالات باشد. دو یا چند بار از آب برای تمیز کردن سطح استفاده کنید.

4- اسفنج باعث خواهد شد که سطح دوغاب صاف و براق به نظر بیاید. 24 ساعت صبر کنید تا دوغاب، خشک و سفت شود. بعد از یک روز، می‌توانید سطح کاشی را آب و صابون تمیز کنید تا هرگونه کثیفی یا عدم شفافیت از بین برود.

دیدگاه ها (0)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *