چگونه چسب کاشی مرغوب را تشخیص دهیم؟

چگونه چسب کاشی مرغوب را تشخیص دهیم؟ یکی از لازمه‌های موفقیت در کاشی‌کاری که اغلب نادیده گرفته می‌شود، وجود چسب کاشی مناسب است. از طرف دیگر، طی سالیان اخیر، انتخاب چسب مناسب و باکیفیت تبدیل به معضلی برای کاشی‌کاران حرفه‌ای شده است. در این مقاله سعی شده است به تمام ابهامات در این زمینه پاسخ داده شود تا مناسب‌ترین چسب در بازار را انتخاب کنید.

دلیل اهمیت چسب کاشی‌کاری

اگر کاشی‌ها به طور محکمی کنار هم قرار نگیرند، در بلندمدت باعث خواهند شد تا خرج زیادی برایتان تراشیده شود و وقت ارزشمندتان هم تلف شود. فاصله بین لایه‌ها و کاشی‌ها باید با بهترین چسب پر شود.

چسب‌های کاشی موجود در بازار چند نوع هستند؟

دو نوع کلی چسب در بازار موجود است: چسب آماده و چسب تفنگی یا حرارتی. در مقایسه با مخلوط‌های آماده، چسب‌های حرارتی ارزان‌تر هستند، ولی برای رسیدن به قوام باید حدود 20 دقیقه با آب مخلوط شوند و 2 تا 3 ساعت برای سفت شدنشان به زمان نیاز است. در ادامه، تک‌تک چسب‌های موجود در بازار شرح داده شده‌اند:

  • چسب کاشی کوچک مخلوط آماده: مستقیماً از داخل تغار می‌توان این چسب را استفاده کرد. با این حال، چنین چسبی فقط برای کاشی‌های سرامیکی دیواری قابل استفاده است و برای سنگ‌های طبیعی یا پرسلان‌ها مناسب نیست.
  • چسب با فلکس (انعطاف) کم: چسب‌های با فلکس کم عمدتاً برای کاشی‌های سرامیکی یا کاشی‌های پروکلینی با ابعاد 10 در 10 مناسب هستند. دلیلش هم این است که قدرت چسبندگی و فلکس کمی دارند.
  • چسب انعطاف‌پذیر: این نوع چسب هم باید ترکیب شود. با این حال، افزودن لاتکس باعث می‌شود تا این نوع چسب قدرت بیشتری بگیرد. اگر در سطحی مشغول به کاشی‌کاری هستید که انبساط و انقباض زیادی دارد، استفاده از این چسب می‌تواند باعث کاهش برخی از تحرکات شود. چسبندگی بالای این چسب برای استفاده درکاشی‌های پرسلان و کاشی‌های ساخته‌شده از سنگ‌های طبیعی مناسب است.
  • چسب ست سریع: اگر سرعت برای شما حائز اهمیت است، این نوع چسب‌ها در عرض سی دقیقه کار شما را راه می‌اندازند.

شرکت شورلول که نماینده رسمی محصولات تراکو در ایران است با تولید انواع محصولات شیمیایی ساختمانی، نیاز کارفرمایان را در این راستا برآورده کرده است.

بیشتر بخوانید: چگونه بهترین دستگاه کاشی بر را انتخاب کنیم؟


بهترین چسب کاشی‌ کاری

این سؤال را با سؤال پاسخ می‌دهیم:

از چه نوع کاشی استفاده می‌کنید؟ 

اگر از کاشی‌های سرامیکی کوچک استفاده می‌کنید، یک چسب آماده‌ی میکس کافی است. با این حال، کاشی و سرامیک با ابعاد بیش از 30 در 30 نیازمند چسب حرارتی هستند. از طرف دیگر، اگر در حال نصب کاشی‌های بزرگ، کاشی‌های پرسلانی یا کاشی‌های از جنس سنگ طبیعی هستید، توصیه می‌شود از چسب انعطاف‌پذیر بهره ببرید.

محل قرارگیری کاشی کجاست؟

چسب‌های مخلوط آماده عموماً برای کاشی‌کاری دیوارها مناسب‌اند. اما اگر در حال کاشی‌کاری کف هستید، چسب حرارتی متناسب با نوع کاشی و بستر شما بهترین گزینه است. یکی بهترین چسب کاشی کاری از نوع جنس برتر برند خارجی تشخیص داد.

چه بستری در زیر کاشی‌ها قرار دارد؟

 اگر در حال کاشی‌کاری بر روی گچ، تخته سیمانی یا تخته گچ هستید، بهترین گزینه، چسب‌های حرارتی با اتعطاف پایین یا چسب‌های آماده‌ی میکس هستند. البته، همیشه توصیه می‌شود که تا حد امکان، به‌جای کاشی‌کاری بر روی گچ تازه، مستقیماً از تخته سیمان یا تخته گچ بهره بگیرید. اگر لازم است که روی گچ تازه به کاشی‌کاری بپردازید، توصیه می‌شود از پرایمر یا همان بتونه برای محکم‌کاری سطح و افزایش استحکام استفاده کنید.

در مقابل، سطوح چوبی دائماً دچار انبساط و انقباض می‌شوند. به همین خاطر، توصیه می‌شود با چسب‌های انعطاف‌پذیر کار کنید.

چسب کاشی و سرامیک

محصول پیشنهادی ما به شما : 

چسب کاشی و سرامیک

گروت یا دوغاب چه رنگی دارد؟

 اگر از دوغاب روشن یا کاشی سنگی متخلخل استفاده می‌کنید، توصیه می‌شود از چسب سفیدرنگ بهره بگیرید. با این کار، چسب به داخل دوغاب جذب نمی‌شود.

معرفی شرکت 

شورلول ایران برترین تولیدکننده محصولات نوین ساختمانی در ایران با بیش از 100 محصول ساختمانی دارای استانداردهای ملی و بین المللی.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.