چگونه کاشی و سرامیک را لق گیری کنیم؟

لق گیری کاشی و سرامیک

لق گیری کاشی و سرامیک این روزها به یک تفکر استراتژی گسترده در سطح کشور مبدل شده است. قطعا شما نیز شاهد برخی از مکان‌ها بوده‌اید که به سبب شل و لق بودن کاشی‌ها و سرامیک‌ها با عدم زیبایی ظاهری و بسیاری از مشکلات دیگر، مواجه بوده‌اند. آیا دلیل بروز این مشکل را می‌دانید؟! چه چیزی می‌تواند سبب بروز لق شدن کاشی‌ها گردد؟!

طیف گسترده‌ای از دلایل وجود دارند که هر کدام به نوعی بر روی لق شدن کاشی‌ها موثر می‌باشند. لق شدن این نوع از کفپوش‌ها علاوه بر تاثیر بر روی زیبایی محیط، امنیت آن را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. از مهمترین دلایلی که می‌توانند بر روی لق شدن این کفپوش‌ها موثر باشند، عبارتند از:

علت لق شدن کاشی و سرامیک

حتما برای شما نیز پیش آمده است که شاهد فرایند لق گیری کاشی و سرامیک در بناهای قدیمی و نوساز باشید. لق شدن این کفپوش‌ها با مشکلاتی اعم از:

 • ایجاد شکستگی در نواحی مختلف کاشی‌ها و سرامیک‌ها
 • عدم برخورداری از امنیت کافی برای تردد افراد
 • از بین رفتن سطوح یکدست و جذاب
 • ایجاد سر و صدا در هنگام عبور و مرور
 • ایجاد لق شدگی در مابقی سرامیک‌ها و کاشی‌ها

4 دلیل مهم برای لق شدن کاشی و سرامیک

و غیره همراه خواهند بود. با پی بردن به این فرایند، می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدام به لق گیری کاشی و سرامیک نموده و از بروز اتفاقات جدی، جلوگیری نمایید. از دلایلی که می‌توان برای بروز این مشکل به آنها اشاره کرد، عبارتند از:

1-نوع ملات برای اتصال

یکی از دلایل ذکر شده برای لق شدن کاشی و سرامیک، نوع ملات اتصال است. ملات‌ها در انواع مختلفی تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از انواع آنها از قدرت کافی برای حفظ و نگهداری از کاشی و سرامیک برخوردار نیستند.

بنابراین به مرور زمان کیفیت خود را از دست داده و مشکلات مختلفی را برای مخاطبین به وجود می‌آورند. در بسیاری از سازه‌ها شاهد استفاده از چسب‌ها نیز خواهیم بود.

چسب کاشی و سرامیک نیز در انواع مختلفی به بازارهای رقابتی عرضه شده است. برخی از آنها از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. ملات‌هایی که از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند، خشک و سفت بوده که اغلب با ضخامت نامناسب در محل مورد نظر، مورد استفاده قرار می‌گیرند. همین امر بر روی عدم چسبندگی مطلوب در در نتیجه شل شدن و لقی سرامیک‌ها، موثر خواهد بود.  

2-تغییرات دمایی و تاثیر آن بر روی لق شدن کاشی و سرامیک

یکی از مواردی که افراد را ملزم به لق گیری کاشی و سرامیک می‌نماید، وجود تغییرات دمایی در یک محیط خاص است. در برخی از مکان‌ها می‌توان شاهد وجود تغییرات دمایی بود که انقباض و انبساط کاشی و ملات را به همراه خواهند داشت.

مولکول‌های ساختار تشکیل دهنده‌ی سرامیک و ملات در پی تغییرات دمایی، دچار انقباض و انبساط قابل توجهی خواهند شد. این فرایند سبب ایجاد تفاوت در درجه برودت بین بتن و ملات شده و همین امر سبب از بین رفتن بندکشی خواهد شد.

بسیاری از تحقیقات بیانگر این امر مهم هستند که کاشی‌ها و سرامیک‌هایی که در معرض تابش مستقیم نور خورشید و در محیط‌های سرباز هستند، بیشتر مورد آسیب قرار می‌گیرند.

3-نحوه‌ی قرار دادن کاشی و مهارت کاشی کار

از دیگر المان‌هایی که سبب بروز لق شدن کاشی و سرامیک می‌گردد، عملکرد و مهارت کاشی کار در فرایند قرار دادن کاشی و استفاده از روش مناسب برای چسباندن آن است. برخی از کاشی‌کاران از پیوند نقطه‌ای برای چسباندن کاشی استفاده می‌کنند. این امر به نحوی است که در هر گوشه و در مرکز سرامیک و یا کاشی از چسب استفاده می‌کنند.

در این روش شکاف زیادی بین کاشی و فضای مورد نظر پدید می‌آید که همین امر از دلایل لق شدن کاشی و سرامیک به شمار می‌رود. توجه داشته باشید که سایز سرامیک نیز به نوعی بر روی عدم اتصال آنها به فضای مورد نظر، موثر خواهند بود. هر چه سایز و ابعاد سرامیک بیشتر باشد، شاهد کاهش میزان چسبندگی و اتصال آن، خواهیم بود. بنابراین بهتر است از دانش افراد کاربلد و حرفه‌ای در این زمینه استفاده شود.

4-تردد زیاد و لق شدن کاشی و سرامیک

یکی از دستوراتی که پس از انجام لق گیری کاشی و سرامیک به آن اشاره می‌شود، توجه به عدم تردد بر روی کاشی‌‌ها و سرامیک‌های مورد نظر است. در صورتی که اقدام به نصب کاشی و سرامیک می‌نمایید باید حداقل به مدت 24 ساعت به آن استراحت داده و از تردد بر روی آن بپرهیزید. تردد در زمان نامناسب می‌تواند سبب عدم چسبندگی و از بین رفتن تقارن (به جهت جابجا شدن ملات و یا چسب) شده و لق شدن آنها را به مرور زمان به ارمغان بیاورد.

تردد زیاد باعث لق شدن کاشی و سرامیک می شود

روش های لق گیری کاشی و سرامیک

برای اینکه بتوانید از بهترین روش‌های لق گیری کاشی و سرامیک استفاده کنید، باید حتما به دلیل بروز این مشکل پی ببرید. در صورتی مسئله و علت بروز مشکل را حل نکنید، ممکن است پس از لق گیری، باز هم با این مشکل مواجه گردید.

همچنین بخوانید : برای چسباندن کاشی از چه چسبی استفاده کنیم؟

بنابراین بهترین راه، یافتن و رفع کردن مشکل و سپس استفاده از روش‌های مناسب برای لق گیری است. در برخی از مواقع لق شدگی آسیب‌های جدی را برای کاشی و سرامیک و همچنین بندهای آنها به همراه داشته است. در این موارد باید بر اساس فاکتورهای خاصی فرایند لق گیری را انجام دهید. برای این منظور به گام‌های مهم برای رفع لق شدگی توجه نمایید:

گام اول برای لق گیری

اولین و مهمترین گام برای لق گیری کاشی و سرامیک جداسازی کامل سرامیک و کاشی مورد نظر از محل قرارگیری آن است. در برخی از موارد بندکشی کاشی و سرامیک دچار آسیب شده‌اند. در این موارد جداسازی کاشی و سرامیک از محل خود، بسیار ساده خواهد بود. در صورتی که سرامیک و کاشی در فرایند لق شدگی دچار شکستگی شده‌اند، تخلیه آنها کمی پیچیده و دشوار خواهد بود. در این زمینه بهتر است از دانش افراد کاربلد و حرفه‌ای استفاده کرد.

برای این فرایند جداسازی می‌توانید از ابزارهای کاربردی و مناسب مانند: فرچه‌های سیمی، کاردک‌ها و غیره استفاده کنید. در صورتی که سرامیک‌ها با شکستگی مواجه شده‌اند، بهتر است از تخصص افراد کاربلد استفاده کنید.

گام دوم برای لق گیری کاشی و سرامیک

پس از جدا سازی کاشی و سرامیک و تخلیه محل مورد نظر برای لق گیری کاشی و سرامیک، باید سطح مورد نظر را کاملا پاکسازی نمایید. این امر تاثیر بسزایی بر روی کیفیت اتصال و همچنین قابلیت استفاده از کفپوش مناسب، خواهد داشت. باید سطح مورد نظر را از تمامی آلودگی‌ها پاک کرد تا فضای مناسب برای استفاده از ملات جدید فراهم شود. این عامل نقش بسزایی بر روی ایجاد ارتباط قوی بین کف و سرامیک یا کاشی مورد نظر با ملات و یا چسب، خواهد داشت.

گام سوم برای لق گیری

استفاده از ملات و چسب مناسب، گام بعدی برای لق گیری کاشی و سرامیک به شمار می‌رود که اتفاقا از اهمیت بسیار بالایی نیز برخوردار است. استفاده از چسب مرغوب و باکیفیت، توجه به تراز نهایی، استفاده از فرایند بندکشی ایده‌آل و نصب صحیح و حرفه‌ای کاشی و سرامیک در این زمینه، نقش بسزایی خواهد داشت. این مرحله نیز از مراحل بسیار مهم در فرایند لق گیری شناخته شده است که بر اساس قوانین خاصی انجام می‌پذیرد. توجه به برخی از نکات طلایی در این زمینه، بسی حائز اهمیت خواهد بود. از این نکات مهم و طلایی عبارتند از:

 • عدم تردد پس از انجام فرایند لق گیری از روی سطح کاشی یا سرامیک
 • استفاده از چسب و یا ملات بسیار مرغوب و باکیفیت که در تغییرات دمایی و بسیاری از موارد دیگر، مقاومت بالایی را در بر داشته باشد.
 • عدم قرار دادن اجسام سنگین بر روی سرامیک‌ها و کاشی‌ها

ضرورت استفاده از چسب کاشی و سرامیک

آیا می‌دانید دلیل محبوبیت استفاده از چسب کاشی و سرامیک چیست؟ یکی از متریال‌های پرکاربرد و ارزشمند برای لق گیری کاشی و سرامیک، استفاده از چسب‌ها است. در تولید این محصولات از فرمولاسیون‌های خاصی بهره برداری می‌شود که قدرت و کیفیت آنها را هر روز پیشرفته‌تر می‌کند. از این محصولات به عنوان سیمان غیر آلی پلیمری یاد می‌شود که با استفاده از مواد شیمیایی و ذرات دانه‌ای اصلاح شده‌اند.  این محصولات دارای مزایای فوق العاده‌ای هستند که بسیاری از مخاطبین را جهت بهره برداری از آنها ترغیب می‌نمایند. از مزایا و فواید استفاده از آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

همچنین بخوانید : چگونه سرامیک شکسته را ترمیم کنیم؟

ضرورت استفاده از چسب کاشی و سرامیک

مزایای استفاده از چسب

 • برخورداری از تنوع بسیار بالا (چسب‌های کاشی برای لق گیری کاشی و سرامیک در انواع مختلفی مانند: چسب خمیری، چسب انعطاف پذیر، چسب ضد آب، چسب پودری و غیره، قابل بهره برداری هستند.)
 • قابلیت نصب ساده و آسان در کوتاه‌ترین زمان
 • برخورداری از وزن بسیار سبک که افزایش موارد استفاده از آن در مکان‌‎های مختلف را در بر داشته است.
 • قابلیت ضد آب بودن و استفاده از مکان‌های مختلف
 • برخورداری از دوام بسیار بالا حتی در شرایط زلزله و …
 • قابلیت ضد ارتعاشی بالا نسبت به سایر ملات‌ها در نمای ساختمان
 • برخورداری از کیفیت بسیار بالا و همچنین ایجاد تمیزی در محیط کار
 • قابلیت چسبندگی بسیار بالا
 • قابلیت استفاده در مکان‌های مختلف (استفاده بر روی بسیاری از کاشی‌های قدیمی و …)

مزایای استفاده از چسب کاشی و سرامیک

استفاده از چسب با کفیت برای لق گیری

با خرید چسب کاشی و سرامیک از شورلول می‌توانید شاهد نتایج حیرت انگیزی باشید. در این مجموعه شاهد ارائه‌ی محصولاتی خواهید بود که از کیفیت و مرغوبیت بسیار بالایی برخوردار هستند. همکاری با شورلول استرالیا و استفاده از فرمولاسیون تولیدی آنها موجب شده است که محصولات ارائه شده در این شرکت، از ویژگی‌های غیر قابل مقایسه‌ای با محصولات رقبا در داخل از کشور، برخوردار باشند. از مزایایی که با این خرید می‌توانید از آنها بهره‌مند شوید، عبارتند از:

 • قیمت بسیار مناسب و مقرون به صرفه نسبت به کالاهای رقابتی موجود در بازار
 • تنوع گسترده محصول با گریدهای مختلف تخصصی و عمومی با توجه به نیازهای مختلف متقاضیان
 • ارائه‌ی راهکارهای مناسب برای خرید اینترنتی
 • کیفیت و مرغوبیت بسیار بالا در تمامی چسب‌های عرضه شده
 • قابلیت استفاده‌ی گسترده
 • برخورداری از استانداردهای بین المللی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 8 =