چسب کاشی یا ملات سیمان

شاید برایتان سوال پیش آمده برای نصب کاشی و سرامیک به کف و دیوار ساختمان و یا هنگام تغییر دکوراسیون محل مسکونی یا اداری خود از چسب کاشی بهتر است یا ملات سیمان؟

امروزه کاشی کاران حرفه ای به جای استفاده از ملات سیمان که روشی قدیمی به حساب می آید از چسب کاشی و سرامیک استفاده میکنند

اگر شماهم میخواهید علت این کار را بدانید در ادامه ی مقاله با ما همراه باشید تا به تفاوت چسب کاشی و ملات سیمان بپردازیم و ببینیم چسب کاشی بهتر است یا ملات سیمان؟

کارشناسان شورلول ایران در این مطلب به بررسی و نحوه کار با سیمان و چسب کاشی پرداخته اند تا دغدغه شما همراهان گرامی برای استفاده بهتر از مصالح ساختمانی برطرف شود.

چسب کاشی یا ملات سیمان؟

ملات سیمان چیست؟

سیمان به صورت پودر است و در صورت مخلوط شدن حالت چسبندگی ایجاد می کند. سیمان هرگز به تنهایی استفاده نمی شود و به صورت ترکیبی استفاده می شود.

یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی ساخت بشر است که برای اتصال اجزای مختلف یک سازه مانند سنگ، آجر، کاشی و … استفاده می شود. علاوه بر این، سیمان یکی از اجزای اصلی بتن در ساخت سازه های مختلف مانند پل ها، سدها، ساختمان های مسکونی، ساختمان های تجاری و سایر سازه های بتنی می باشد. ترکیب اصلی سیمان از مواد معدنی مانند سنگ آهک، خاک رس یا ماسه، بوکسیت و سنگ آهن تشکیل شده است.

مزایای استفاده از ملات سیمان

استفاده از ملات سیمان با وجود این که روشی سنتی به حساب می آید و خیلی کم مورد استفاده قرار میگیرد اما شاید بتوان گفت مزیتی دارد که شاید مورد توجه شما قرار بگیرد.

از مزیت های سیمان میتوان به صرفه ی اقتصادی آن برای خریداران اشاره کرد که با هزینه ی کمتر میتوانید کاشی ها و سرامیک خود را بچسبانید.

همچنین از دیگر مزیت های این فرآورده این است که با محیط زیست و طبیعت سازگار است

همچنین بخوانید : چسب کاشی و سرامیک پودری چیست؟

مزیت استفاده از سیمان

معایب استفاده از ملات سیمان

با وجود این که این ماده در ساختمان سازی بسیار کارآمد بوده و مخلوط آن با ماسه و آب ملاتی با چسبندگی بالا تولید میکند اما در کنار همه ی این ها معایبی نیز دارد که در ادامه به آن میپردازیم

1-کنترل دشوار

بافت ملات سیمان و غلظتی که باید داشته باشد از معایب استفاده از این ملات به حساب می آید ؛ زیرا انعطاف ملات کاهش پیدا می‌کند و کنترل آن دشوار می‌شود. باید دقیقا بدانیم که چقدر از هرکدام (سیمان-ماسه-آب) اضافه کنیم که ترکیب با غلظت درست تشکیل شود و چسبندگی انجام گیرد. البته که این کار نیاز به مهارت دارد

2-کثیف شدن محیط کار حین استفاده

 هنگام استفاده از ملات سیمان محیط اجرا کثیف می شود و در نتیجه از زیبایی نهایی کار میکاهد.

همچنین پاک کردن این ملات از محیط کار دشواری خواهد بود.

3-نیازمند اجرا توسط فردی متخصص

همانطور که در بالا گفته شد به دلیل نسبت درست مواد و ریز و حساس بودن کار برای اجرای ملات سیمان به فرد متخصص و با تجربه نیاز است

4-تاثیرپذییری از دما

از دیگر معایب سیمان میتوان به تاثیر پذیری آن از دما است و به طور کلی سرما یا گرما میتواند باعث شکسته شدن یا ترک خوردن سیمان شود.

چسب کاشی و سرامیک چیست؟

چسب کاشی و سرامیک در واقع نوعی سیمان پلیمری معدنی است که چسبندگی و سازگاری بالایی با زیرساخت های مختلف دارد.
چسب کاشی از سبک ترین متریال ممکن با چسبندگی خوب ساخته شده و برای کاشی کاری به حداقل انرژی و زمان نیاز دارد.
انواع مختلفی از چسب های سرامیک و کاشی از جمله پودری و خمیری وجود دارد. این چسب ها نه تنها کاشی های سرامیکی را به سطوح صاف می چسبانند، بلکه عملکرد چسباندن کاشی ها به کاشی ها را نیز دارند. این مصالح ساختمانی در کیسه های آماده به فروش می رسد.

همچنین بخوانید: چسب کاشی پودری و خمیری چه تفاوتی دارند؟

چسب کاشی و سرامیک

مزایای استفاده از چسب کاشی

  • قیمت پایین
  • سرعت خوب در نصب و کاهش زمان اجرا
  • سهولت در اجرای کار و سازگار با محیط
  • انعطاف‌پذیری مناسب
  • نیازی به مهارت بالا نیست
  • مقاومت بالا و مقاوم در برابر زلزله، دما، حرارت و …
  • ماندگاری بالا
  • تحمل فشار زیاد
  • غیرسمی و دوستدار محیط زیست
  • قدرت چسبندگی بیشتر

معایب استفاده از چسب کاشی و سرامیک

قیمت بالای چسب کاشی نسبت به ملات سیمان یکی از معایب ذکر شده است. اما باید به خاطر داشت که در صورت استفاده از چسب کاشی، به دلیل کاهش هزینه های کارگری، زمان ساخت و روش های زیرسازی، هزینه پروژه کاهش یافته و در هزینه نهایی صرفه جویی می شود.

تفاوت چسب کاشی با ملات سیمان چیست؟

کاشی‌کاری با سیمان یک کار خسته‌کننده است که انرژی فراوانی می‌طلبد. قبل از نصب کاشی باید آن را به خوبی خیس کرد تا سیمان به آن بچسبد.

از طرفی، ساختن دوغاب سیمان، کثیف‌کاری زیادی به دنبال دارد و در بسیاری از موارد، ترکیب آب، شن و ماسه در حد متعادل نیست. از طرفی، کار با چسب‌های کاشی در مقایسه با ملات سیمان بسیار راحت‌تر است و کثیف‌کاری کمتری دارد.

اگر از چسب کاشی استفاده شود، دیگر خبری از شکسته شدن کاشی، نشت آب و از بین رفتن بستر کاشی‌ها کمتر به گوش می رسد. هم‌چنین، استفاده از چسب کاشی و سرامیک به کارتان سرعت بیشتری می بخشد.

همچنین بخوانید: بهترین چسب کاشی و سرامیک ایرانی

تفاوت چسب کاشی با سیمان

چسب کاشی بهتر است یا ملات سیمان؟

امروزه  کاشی کاران حرفه ای از مزیت های استفاده از چسب کاشی و سرامیک آگاه هستند و کارفرمایان نیز برای صرفه جویی در وقت و زمان به سراغ چسب کاشی با کیفیت می روند. ملات سیمان نیز یک ماده پرکاربرد در ساختمان سازی است و از آنجایی که نسبت به چسب کاشی ارزان تر است طرفداران خودش را دارد.

1-سرعت بالای چسب کاشی و سرامیک

2-تمیزی در اجرای کار

3-کمتر شدن هزینه های کلی به دلیل استحکام زیاد این چسب

4-قابلیت استفاده روی تمام سطوم شیشه ای ، چوبی و…

5-ماندگاری و مقاومت بسیار بالا

6-اجرای آسان حتی توسط افراد کم تجربه

مزیت استفاده از چسب کاشی نسبت به ملات سیمان

سیمان نسبت به چسب کاشی ارزان تر است و از همین روی در صنعت ساختمان‌سازی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما نگته مهم این است که کثیف کاری های سیمان به ندرت به طور کامل از بین می رود و شما که قرار است مدت طولانی از تماشای سنگ و کاشی منزل و محل کارتان لذت ببرید، بهتر است از چسب کاشی استفاده کنید تا کار باکیفیتی تحویل بگیرید.

اگر قصد دارید کفپوش یا دیوارهای خانه را بدون هزینه‌های گزاف نگهداری کنید، توصیه می‌شود از چسب کاشی استفاده کنید.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی تفاوت های چسب کاشی و سرامیک و مقایسه ی آن ها با یکدیگر پرداختیم تا تا دغدغه شما همراهان گرامی برای استفاده بهتر از مصالح ساختمانی برطرف شود و برای این سوال که چسب کاشی بهتر است یا ملات سیمان بتوانید پاسخ دهید و خریدی درست و مطمئن انجام دهید.

اگر در این زمینه تجربه ای دارید می توانید برای ما کامنت کنید و در مقاله های دیگر همراه ما باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.