بهترین رنگ برای نمای ساختمان

رنگ برای نمای ساختمان

یکی از عناصری که در پروژه های نوسازی مورد توجه قرار گرفته، رنگ نماست. رنگ نما برای ساختمان بدان جهت اهمیت دارد که تغییرات ظاهری شگرفی را در نمای کلی ساختمان پدیدار می سازد. رنگ برای نمای ساختمان نه تنها از لحاظ ظاهری، همراه با نتایج مطلوب خواهد بود، بلکه از جوانب دیگر نیز اهمیت یافته است.

این رنگ منجر به حفاظت از ساختمان شده و آن را از شرایط آب و هوایی، مصون نگه میدارد. هر یک از پدیده های طبیعی نظیر باران، برف، باد و آتش سوزی می توانند نمای ساختمان را مخدوش نمایند، اما با حضور رنگ، این اتفاق تبدیل به یکی از محالات خواهد شد.

رنگ برای نمای ساختمان

جذابیت ظاهری ساختمان یکی از مباحث مهمی است که ارزش آن را مشخص می کند و بر این ارزش می افزاید. استفاده از رنگ نمای ساختمان یکی از راه های ساده جهت دستیابی به این هدف است. همچنین این رنگ با حضور خود، نواقص ظاهری ساختمان را مرتفع نموده و عیوب سطحی را می پوشاند.

حتما می دانید که رنگ نما، تاثیر بسزایی در جلوگیری از پوسیدگی دارد. چه بسا این رنگ قادر است تا جلوی نفوذ رطوبت به ساختمان را نیز بگیرد. طی تحقیقاتی که به عمل آمده، مشخص شده که رنگ نمای ساختمان نانو یکی از بهترین رنگ های موجود است.

این رنگ نه تنها نمای جذاب و منحصر به فردی را به ساختمان هدیه می دهد، بلکه به عنوان یک عایق عمل کرده و از به بار آوردن مشکلات و هزینه های بسیار در سالهای آتی، جلوگیری خواهد کرد.

بهترین رنگ برای نمای ساختمان کدام است؟

رنگ نما از تنوع و گستردگی بالا برخوردار می باشد. این تنوع سبب بزرگتر نمودن دایره انتخابی خریداران شده است:

بهترین رنگ برای نمای ساختمان کدام است؟

رنگ نما سیلیکون

رنگ سیلیکون را می توان بهترین رنگ برای نمای ساختمان خطاب کرد. این رنگ به نمونه های متعددی دسته بندی می گردد، مانند رنگ سیلوکسان، رنگ سیلان و رنگ ارگانو سیلیکون. یکی از ویژگی های بارز این رنگ ها، عدم جذب رطوبت ناشی از باران است، چرا که از خاصیت آبگریزی برخوردار می باشند.

همچنین این رنگ ها، سیالات را نیز دفع می کنند. بهره مندی از بهترین خصوصیات شیمیایی و فیزیکی از مهمترین مشخصه رنگ های سیلیکونی است.

رنگ اکریلیک

در ساختار این رنگ، رزین آلی اکریلیک وجود دارد. بسیاری از پیمانکاران دنیا به کیفیت برتر این مواد پی برده و از آنها در صنعت ساخت و ساز بهره جسته اند. رنگ اکریلیک که به عنوان رنگ لاتکس نیز شناخته شده، از رنگ های پایدار به شمار آمده و قدرت نفوذ سیالات را به شدت کاهش می دهد.

این رنگ کاملا به سطوح چسبیده و این اختلال را در عملکرد سیالات به وجود می آورد. رنگ نمای اکریلیک از خاصیت الاستیته بالا برخوردار بوده و سطوح را زیبا و درخشان نشان می دهد.

همچنین این رنگ نما که در پروژه های وسیع مورد توجه قرار گرفته و یک محصول مقرون به صرفه و اقتصادی محسوب می شود، در برابر تنش های خارجی از جمله سایس بسیار مقاوم است. افزون براین رنگ اکریلیک یک رنگ منعطف با تنوع بالاست و روند اجرای آن بسیار آسان است.

یکی از بهترین انواع این محصول، رنگ جوتن است که از این ویژگی ها بهره برده است: مقاومت بسیار در مقابل فرسایش، مقاوم در برابر اشعه یو وی، مواد قلیایی و رطوبت، ضدآب، پوشش دهی عالی و یکدست، عاری از بوی بد و فرآیند خشک شدن سریع.

رنگ وینیل

این رنگ را می توان بی ضررترین رنگ برای نمای ساختمان خواند، زیرا این محصول بر پایه آب است. رنگ های بر پایه آب نه تنها با نمای ساختمان سازگاری دارند، بلکه به محیط زیست نیز آسیبی وارد نمی سازند. پلاستیک وینیل یکی از اصلی ترین ترکیبات این محصول است. نه تنها نما، بلکه دیوارها و کف نیز قابلیت اجرای آن را دارند.

رنگ وینیل یکی از پایدارترین رنگ هاست و بعد از خشک شدن از سطوح جدا نمی شود. رنگ وینیل به آسانی قابل اجرا بوده و خیلی سریع نیز خشک می شود. پس از اجرای این رنگ می توان به راحتی نمای ساختمان را از هر آلودگی پاک کرد، چرا که رنگ وینیل قابلیت تمیز کردن راحتی دارد.

همچنین بخوانید : انواع محافظ نمای ساختمان و دلایل استفاده از آن

رنگ وینیل

رنگ فول الاستیک

رنگ نمای فول الاستیک نیز بر پایه آب است و از رزین اکریلیک تشکیل یافته است. این محصول مانند عایق رطوبتی ظاهر شده و روی انواع سطوح مانند سطوح چوبی، سمنت برد، فلزی و … قابل اجراست.

این رنگ با طول عمر بالای خود بالغ بر 15 سال به شدت مورد توجه ساختمان کاران قرار گرفته است. ویژگی های دیگر آن را بشنوید: پوشش دهی فوق العاده نما، آبگریز، خاصیت الاستیکی قوی، بسیار با کیفیت و زیبا.

رنگ روغنی

به دنبال مقاوم ترین رنگ برای نمای ساختمان می گردید؟ رنگ روغنی، همان محصولی است که می خواهید. اگر چه در ترکیبات این رنگ از مواد نفتی استفاده شده و بدین جهت حاوی بو می باشد، اما در عوض مقاومت بالای آن نسبت به رطوبت، حائز اهمیت و توجه است.

علاوه بر نمای ساختمان، انواع اجزای ساختمانی نظیر نرده، درب و پنجره نیز قابلیت اجرای این رنگ را دارند.

رنگ اپوکسی

رنگ نمای اپوکسی با برخورداری از ویژگی های مثبت بسیار، نشان داده که یکی از بهترین آیتم ها جهت انتخاب است. پس از اجرای این رنگ می توان به راحتی نمای ساختمان را نظافت کرد و آن را با آب شستشو داد.

این امر منجر به جلوگیری از زرد شدن نما گردیده و یک پوشش آنتی باکتریال روی آن ایجاد می کند. پوششی که شفافیت بالایی را به نمایش می گذارد. انواع منازل، مکان های صنعتی و ادارات جهت رنگ آمیزی کف از این رنگ بهره می برند. گرد و غبار، آلودگی های جوی، اشعه رادیواکتیو، مواد شیمیایی و رطوبت، هیچ یک در این رنگ نفوذ نخواهند یافت.

رنگ کنیتکس

جهت رنگ آمیزی نمای خارجی ساختمان از رنگ کنیتکس روغنی استفاده می گردد. نوع دیگری از این محصول مانند رنگ کنیتکس بر پایه آب نیز وجود دارد که جهت اجرا در نماهای دیگر انتخاب می گردد.

رنگ کنیتکس بسیار با دوام است و تا سالها در نمای ساختمان حضور خواهد داشت. ضمنا مقاومت بالای آن نسبت به رطوبت نیز زبانزد است.

رنگ نانو

رنگ نانو، جدیدترین و برترین رنگ برای نمای ساختمان محسوب می شود. این رنگ که با تکیه بر تکنولوژی های نانو تولید شده، عایق حرارت و رطوبت بوده و کیفیت ممتازی را به خود اختصاص داده است.

علاوه براین رنگ نمای نانو در مقابل عوامل جوی نیز مقاومت فوق العاده ای از خود نشان می دهد. رنگ نانو یک رنگ ضد لک، ضدآب و مقاوم در برابر گرد و غبار نیز به شمار می آید.

همچنین بخوانید : رنگ بافت دار چیست و با چه روشی اجرا میشود؟

جدیدترین رنگ نمای ساختمان

جدیدترین رنگ های نمای ساختمان همانطور که گفتیم رنگ نمای نانو می باشد زیرا از جدیدترین تکنولوژی برخوردار است که می تواند محافظ بسیار قدرتمندی برای نمای ساختمان شما در برابر هرگونه عوامل طبیعی باشد و حتی این رنگ در برابر گرد و غبار و ذرات هوا می تواند خیال شمارا راحت کند

بهترین برند رنگ نمای ساختمان

بهترین رنگ نمای ساختمان مدل Terrashield بوده که این رنگ بر پایه آکرلیک بسیار با کیفیت، مقاوم در برابر آب و هوای گوناگون است که برای استفاده بر روی نمای ساختمان تولید شده است. تراشیلد را می توان بر روی بتن، پلاسترهای سیمانی، تخته سه لا و آهن ضدزنگ خورده اجرا نمود. مصرف خیلی کم و چسبندگی زیاد تراشیلد استفاده از این محصول را بسیار مقرون به صرفه کرده است.

این محصول با قلم مو، غلطک و بصورت پاششی قابل اجرا می باشد. تراشیلد در مقابل تغییرات جوی و آلودگی های موجود در هوا بسیار مقاوم است و استفاده از مواد اولیه با کیفیت باعث می شود که تراکالر زیبایی خود را برای سال های متمادی حفظ کند.

terrashield-1-510x483

ویژگی های رنگ نمای ساختمان

مناسب ترین رنگ برای نمای ساختمان، رنگی است که دارای این ویژگی ها باشد:

 • قابلیت کاربرد به عنوان عایق رطوبتی و حرارتی
 • مقاومت کم نظیر در برابر عوامل محیطی
 • قابلیت اجرا روی نماهای قدیمی و جدید
 • حاوی ضخامت مناسب (غالبا 1000 میکرون)
 • انعطاف پذیر و مقاوم در برابر ترک
 • دارای خاصیت خود تمیز شوندگی
 • طول عمر بالا (15 الی 20 سال)
 • قابلیت شستشو و نظافت آسان

بهترین رنگ برای نمای ساختمان کدام است؟

چرا باید از رنگ نمای ضدآب استفاده کنیم؟

رنگ نمای ضدآب حاوی حلال های مختلف می باشد. حلال هایی مانند روغن، آب، مواد نفتی و مواد رزینی که باعث بروز این ویژگی در این محصول شده اند. رنگ های صرفا بر پایه آب، مقاومتی در برابر آب و رطوبت نداشته و به همین دلیل برای ساخت رنگ ضدآب، از حلال های دیگر نیز بهره می گیرند.

به طور کلی استفاده از رنگ نمای ضدآب برای آن دسته از کسانی مناسب است که به شستشوی نمای ساختمان و تمیزی آن اهمیت می دهند. مثلا افرادی که برای رنگ آمیزی نمای دیوار از این رنگ استفاده می کنند، از جمله کسانی اند که مایلند تا همیشه دیوارشان نو، تمیز، شفاف و عاری از آلودگی به نظر برسد.

رنگ مناسب برای نمای ساختمان در مناطق شرجی و مرطوب؟

رنگ نانو را می توان بهترین رنگ برای نمای ساختمان در مناطق شرجی و مرطوب دانست. این رنگ نه تنها رطوبت را دفع می کند، بلکه بسیار بادوام است.

در مناطق شرجی که رطوبت هوا بالاست و بیشترین میزان بارش اتفاق می افتد، باید از رنگ هایی استفاده شود که در برابر رطوبت، بیشترین میزان مقاومت را داشته باشند. بر همین مبنا می توان رنگ نانو را یک انتخاب ایده آل دانست.

رنگ مناسب برای نمای ساختمان در مناطق خشک و گرمسیر؟

در مناطق گرم و خشک نه تنها گرمای شدید حکمفرماست، بلکه اختلاف بسیاری در دمای شب و روز وجود دارد. بر همین اساس، مردم ساکن در این مناطق برای رنگ آمیزی نما به دنبال رنگ هایی هستند که قابلیت عایق سازی نیز داشته باشد. 

رنگ های روشن برای این مناطق، انتخاب مناسبی بوده و منجر به خنک سازی فضای داخلی ساختمان خواهند شد. این رنگ ها گرما را دفع می کنند. در حقیقت رنگ های روشن نسبت به رنگ های تیره، تا 35 درصد کمتر، گرما را جذب می کنند. با توجه به توصیفات صورت گرفته، باز هم می توان رنگ نانو را یک انتخاب مطلوب برای مناطق گرم و خشک معرفی کرد. این رنگ در تمامی مناطق کشور قابل اجرا بوده و نتایج مساعدی را رقم خواهد زد.

رنگ مناسب برای نمای ساختمان

نکات مهمی که پیش از خرید رنگ نما باید به آنها توجه شود:

 • توجه به مقاومت بالای رنگ نما نسبت به سرما و گرما با توجه به تغییرات دمایی
 • توجه به مقاومت رنگ نسبت به شرایط جوی و در نتیجه تاثیر آن روی حفظ متریال اصلی ساختمان
 • توجه به کیفیت و انسجام رنگ و نقش آن در پیشگیری از ترک (رنگ نانو)
 • مقاومت آن در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید

نکات پیش از اجرا:

 • پر کردن شکاف ها و ترک های موجود در دیوار
 • پاک کردن کامل سطوح پیش از اجرای رنگ
 • استفاده از پرایمر برای زیرسازی
 • اجرای رنگ نما

جمع بندی

رنگ نما یکی از متریال مهمی است که ظاهر ساختمان را دستخوش تغییرات چشمگیر نموده و به عنوان یک عایق یا پوشش مناسب، آن را از آسیب های مختلف حفظ می کند.

انتخاب رنگ نما از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و این انتخاب می بایست بر اساس منطقه و نوع اقلیم صورت گیرد. قطعا با یک انتخاب صحیح، نتایج بهتری نیز به وقوع خواهند پیوست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − چهار =