چسب کاشی و سرامیک پودری چیست؟


چسباندن کاشی و سرامیک در گذشته، به شیوه‌ی سنتی با آهک، گچ، سیمان بود؛ اما به‌علت هزینه‌های جانبی، کمبود مواد و نیاز به نیروی انسانی بیشتر علم به کمک بشر آمد و با توسعه‌ی صنعت در مصالح ساختمانی موادی از سیمان غیرآلی، سنگ سیلیکای دانه بندی شده، رزین‌های مصنوعی ادغام شد که قابلیت بهتر و با صرفه‌تر در اتصال کاشی و سرامیک دارد که به چسب پودری کاشی و سرامیک در مصالح ساختمانی شناخته شد. همچنین، تقویت کننده چسبی که در مواد است باعث می‌شود، چسب کاشی و سرامیک ضدآب شود.

کاربرد چسب‌های پودری کاشی و سرامیک

چسب پودری کاشی و سرامیک به علت ضدآب بودن در فضاهای داخلی و خارجی مثل حمام، سرویس بهداشتی، آشپزخانه و استخر، بر روی دیوار، کف، فضاهای خارجی ساختمان که پوشیده از سیمان، بتن است می‌توان استفاده کرد.

انواع چسب کاشی و سرامیک

چسب پودری کاشی و سرامیک: مناسب برای انواع زیر لایه‌هاست؛ چسبندگی بسیار قوی دارد؛ در استفاده از آن نیاز به دقت و زمان بیشتری‌ست‌؛ به‌صورت شیمیایی خشک می‌شود؛ انعطاف پذیری بالایی دارد؛ خشک شدن آن بسیار آسان و سریع است و مناسب برای سیستم های گرم کننده از کف است.

چسب آماده سرامیک و کاشی: سریع درست می‌شود و با تبخیر خشک می‌شوند. اگر فرصت اندکی دارید یا فضای محدودی دارید، سرعت خشک شدن این چسب بیشتراست.

7 اصل اساسی برای استفاده بهتر از چسب کاشی و سرامیک

چگونه چسب کاشی مرغوب را تشخیص دهیم؟مزیت یک چسب پودری کاشی و سرامیک چیست؟

تنها با آمیختن مقداری آب می‌توان چسب را آماده کرد؛ نیازی نیست که کاشی را از قبل خیس کنید؛ گرد و غبار تولید نمی‌کند؛ حمل و نقل آن آسان و راحت است؛ مقرون به صرفه است و لایه مصرفی چسب بسیار کم است.

چسب کاشی و سرامیک شورفلکس 2004

یکی از چسب‌های مرغوب محصولات شورفلکس چسب کاشی و سرامیک  Sure flex 2004 است. ویژگی‌های ممتاز این نوع چسب از نظر استحکام در برابر شن و ماسه دارای قدرت بیشتری‌ست؛ ضد آب است و خاصیت چسبندگی بسیار بالایی دارد.   قدرت جذب آن بالای 7 درصد است. مدت زمان شیوه‌ی اجرای آن بسیار کوتاه است که باعث صرفه جویی در وقت می‌شود.

مشخصات فنی چسب پودری Sure Flex 2004

  • قدرت چسبندگی و کشش بیشتر از نیم  نیوتن بر میلیمتر مربع است.
  • قدرت چسبندگی و کشش بعد از آغشته شدن در آب بیشتر از نیم نیوتن بر میلیمتر مربع است.
  • قدرت چسبندگی و کشش بعد از عمل انجماد و ذوب بیشتر از نیم نیوتن بر میلیمتر مربع است.
  • قدرت کشش پس از کاربرد چسب نیم نیوتن بر میلیمتر مربع است.
  • لغزندگی کمتر از نیم  نیوتن یر میلیمتر مربع است.


ویژگی های Sure Flex 2004

رنگ آن سفید استخوانی یا خاکستری ست؛ به شکل پودر جامد است؛ غیرقابل اشتغال است. وزن مخصوص آن 5/1 و 6/1گرم بر سانتیمتر مکعب است. روش آزمایش مطابق با استاندارد AS 4992.2 کشور استرالیاست.

برای کاشی های بزرگ چه چسبی استفاده کنیم؟

برای کاشی‌های بزرگ نیاز به قدرت نگهداری بسیار بالاست که چسب پودری سرامیک و کاشی برای کاشی‌های 300 در 300 مقاومت بالایی دارد.

روش اجرای چسب پودری کاشی و سرامیک

ابتدا، محل قرار گیری را باید از گرد و غبار، چربی، رنگ های قدیمی، گچ های مانده، آلودگی‌های محیطی پاک کرد. سپس میزان آب لازم را به مواد اضافه کرد؛ برای هر بسته‌ی 20 کیلوگرمی چیزی در حدود چهار و نیم تا پنج لیتر آب لازم است. پس از اضافه کردن آب 45 دقیقه در فضای آزاد بگذارید تا با محیط سازگار شود. بعد از آن، 90 دقیقه در ظرف درب بسته قرار دهید تا به آن پختگی لازم برسد.

 خرید چسب کاشی و سرامیک

برای کف حتما باید از چسب قوی استفاده کرد؛ چون میزان استحکام باید بالا باشد تا فشاری که بر روی آن می‌آید را بتواند تحمل کند و لغزندگی نداشته باشد. انتخاب خرید چسب پودری برای فشار زیاد و مقاومت بالا بسیار آگاهانه است؛ از طرفی به دلیل مقاومت بالای آن برای رطوبت می‌توان به این نوع چسب اعتماد صددرصد کرد. قیمت انواع چسب کاشی باتوجه به کیفیت آن در بازار متفاوت است؛ اما یک خریدار آگاه قیمت را هرگز فدای کیفیت نخواهد کرد؛ چون می‌داند در بلند مدت هزینه‌های بیشتری برایش خواهد داشت.

 مدت زمان نصب کاشی و سرامیک با چسب پودری

فرصت نصب کاشی و سرامیک با چسب پودری فقط در 20 دقیقه  و امکان تغییر پس از استفاده، در همین مدت زمانی باید انجام شود.‌

 چسب کاشی و سرامیک روی گچ

چسب پودری قابلیت استفاده برروی گچ را دارد؛اما باید قبل استفاده حتماٌ از پرایمر A2 استفاده شود.

روش استفاده از چسب کاشی و سرامیک پودری برروی بتن

از زمان بتن ریزی باید 28 روز بگذرد؛ سطح باید از گرما دور باشد؛ قبل آن آب ریخته شود تا خنک شود؛ بعد از نصب هم باید با پارچه ای مرطوب یا آب تمیز شود.


شرایط نگهداری چسب پودری

در صورت استفاده نشدن می‌توان به مدت یک سال چسب پودری را نگه داری کرد. شرایط محیطی مناسب باید از رطوبت به دور باشد و در جای خشک نگهداری شود.

 نکته‌های ایمنی که باید در مصرف چسب پودری رعایت شود:

  • از تماس با پوست بدن باید خودداری شود؛
  • در صورت تماس با آب فراوان بشویید و
  • از دسترس کودکان جلوگیری شود.

انتهای پیام

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.