7تا از بهترین روشهای آب بندی استخر

7تا از بهترین روشهای آب بندی استخر

استخر را می توان یکی از مخازن مهم جهت نگهداری آب محسوب نمود. مکانی که برای مقاصد تفریحی، مورد توجه قرار گرفته و بساط شنا و خوشگذرانی را مهیا می سازد. باید این موضوع را در نظر داشت که استخر مانند هر سازه دیگر، نیاز به مراقبت و نگهداری دارد؛ چرا که ساختار اصلی آن از بتن، سیمان و یا سایر مواد نفوذ پذیر است.

موادی که آب را به داخل عبور داده و از این سیال، تاثیر منفی می پذیرند. این امر به مرور زمان منجر به ترک برداشتن استخر و تخریب آن خواهد شد.  لذا باید اقدامات لازم جهت جلوگیری از تخریب استخر را انجام داد.

آب بندی استخر‌ چیست؟

آب بندی استخر یکی از اقدامات مراقبتی ویژه محسوب شده و سلامت استخر را تضمین می سازد. این اقدام مهم که از نشتی آب جلوگیری می نماید؛ با استفاده از روش های مختلف صورت می گیرد. در ادامه به صورت مختصر راجع به بهترین روش های آب بندی استخر صحبت خواهیم کرد.

بهترین روشهای آب بندی استخر

لازم به ذکر است روش های آب بندی، متفاوت اند که ما بهترین شیوه ها را گلچین نموده ایم و شرح داده ایم:

روکش نمودن استخر

یکی از روش های مؤثر جهت آب بندی استخر سیمانی، پوشش دهی استخر توسط روکش های مخصوص است. این روکش ها نه تنها فرآیند آب بندی را به طور بهینه انجام می دهند؛ بلکه باعث کاهش انتقال حرارت شده و مانع از اتلاف حرارت نیز خواهند شد.

عایق بندی با استفاده از فوم اسپری

استفاده از فوم اسپری، یکی دیگر از روش های مرسوم جهت آب بندی استخر به شمار می آید. در این شیوه، دیوارهای داخلی استخر را با لایه ای از فوم اسپری می پوشانند. اسپری به صورت پاششی روی دیواره اجرا می گردد. اسپری ها پوشش فاقد درز را به وجود می آورند.

پوششی که از دوام طولانی برخوردار می باشد. ضمنا آب بندی با استفاده از این اسپری ها سبب جلوگیری از هدر رفتن گرما و ذخیره سازی انرژی خواهد شد. مازاد بر این روش فوق، ساختار استخر را بهبود بخشیده و از ظهور آثاری نظیر ترک، جلوگیری خواهد کرد.

همچنین بخوانید: انواع آب بند کننده 

استفاده از فوم اسپری، یکی دیگر از روش های مرسوم جهت آب بندی استخر

پانل، بهترین روش برای آب بندی

روش های دیگری نیز جهت آب بندی استخر، مرسوم گردیده اند. عایق بندی با استفاده از پانل، از جمله این روش هاست. پانل های فوق حاوی ساختار فومی (فوم سفت) بوده و قابلیت اتصال سریع به دیوارهای استخر سیمانی را دارند. این پانل ها ضمن حفظ ظاهر مطلوب استخر، مانع از اتلاف های حرارتی و انرژی شده و انعطاف پذیری کافی را دارند.

عایق بندی با استفاده از آسترهای ویژه

نصب آسترهای ویژه تحت عنوان آستر عایق استخر، روش بهینه دیگری است که آب بندی را انجام می دهد. با حضور این آسترهای عایق، میان دیواره استخر و آب، یک لایه عایق قوی ایجاد خواهد شد. لایه ای که گرما را در خود حبس نموده و از فرآیند تبخیر، پیشگیری خواهد کرد. معمولا آسترهای مخصوص عایق بندی استخر را از موادی همچون وینیل و فوم می سازند.

آب بند دو جزئی، شیوه ای نوین جهت عایق بندی

روش آب بند دو جزئی منجر به عایق بندی کامل استخر شده و آن را از آثاری مثل ترک و سایر صدمات ظاهری و ساختاری، مصون نگه می دارد. همچنین با اجرا نمودن این روش، از اتلاف انرژی نیز اثری نخواهد بود.

اهمیت آب بندی استخر

آب بندی استخر یکی از مفاهیم بسیار پر اهمیت به شمار می آید. این امر بدان جهت اهمیت یافته که نتایج ایده آلی را به منصه ظهور می رساند. در توضیحاتی بیشتر راجع به اهمیت آب بندی استخر می توان گفت این اقدام که با تکیه بر شیوه های گوناگون تحقق می یابد؛ نه تنها یکپارچگی استخر را افزایش می دهد، بلکه باعث بروز نتایج دیگر نیز می گردد.

با این اقدام، آب، مجالی برای نفوذ به استخر پیدا نکرده و در نتیجه از ایجاد خسارات هر چند جزئی به استخر، جلوگیری به عمل می آید. این کار باعث مدیریت هزینه ها و ممانعت از پرداخت هزینه های گزاف بابت جبران آسیب های استخر خواهد شد.

همچنین آب بندی استخر، نیاز به مواد شیمیایی را به حداقل می رساند. همان موادی که به حفظ تعادل و تمیزی آب کمک می کنند. به طور کلی این اقدام سبب حفظ بهداشت و تمیزی استخر و افزایش ضریب ایمنی آن خواهد شد. عایق بندی استخر را می توان یک روش مقرون به صرفه خواند که نه تنها نمای کلی استخر را بهبود می بخشد؛ بلکه سپری مناسب در آن به وجود می آورد. سپری که در برابر سرما و یخ زدگی، مقاوم است. در نهایت این روش بر عمر استخر افزوده و هزینه های نگهداری را کاهش می دهد.

آب بندی استخر چه کاربرد و مزایای دارد

بهترین مواد برای آب بندی استخر

  1. ژل میکروسیلیس:

این ژل که آب بندی استخر را به نحو احسن انجام می دهد، دچار افزایش حجم در زمان مواجهه با آب خواهد شد. ضمنا این ماده از مقاومت بالایی برخوردار بوده و بهترین آیتم جهت آب بندی محسوب می شود.

  1. مواد و ترکیبات نانو:

مواد و ترکیبات نانو که به تازگی به حوزه آب بندی استخر راه یافته اند، از جدیدترین و کارآمدترین محصولات به شمار می آیند. موادی که آب بندی مقاوم و بادوامی را ایجاد نموده و کاملا به صرفه اند.

  1. رزین:

رزین در ابتدا ماده ای نرم است و طی فرآیندهای گوناگون به یک ماده سخت تبدیل می گردد. ماده ای که ساختار قوی و چسبنده آن منجر به آب بندی کامل استخر خواهد شد. استفاده از رزین های مصنوعی جهت اجرای این امر، مرسوم می باشد. رزین های طبیعی برای این مقصود، مناسب نیستند.

  1. کاشی:

کاشی را می توان یکی از مصالح و مواد سنتی برای عایق بندی استخر معرفی نمود. کاشی کاری نه تنها برای آب بندی استخر، مورد توجه قرار گرفته، بلکه آب بندی حوضچه ها را نیز بر عهده دارد.

  1. مواد کریستالی:

این مواد در اثر برخورد با آب، ساختار کریستالی و حجیم پیدا می کنند. در نهایت مواد فوق باعث آب بندی استخر شده و نتایج قابل انتظار را تداعی می سازند.

معرفی بهترین مواد برای آب بندی استخر

بهترین روش عایق بندی استخر سیمانی چیست؟

روش های مختلف عایق کاری استخر سیمانی به شرح زیر است:

اسپری فوم عایق (Spray Foam Insulation):

یکی از روش های رایج عایق کاری استخر سیمانی استفاده از عایق فوم اسپری است.این تکنیک شامل پاشیدن لایه ای از فوم عایق بر روی دیوارهای داخلی استخر است. عایق فوم اسپری یک مانع بدون درز و بادوام ایجاد می کند که به حفظ گرما و کاهش اتلاف انرژی کمک می کند.علاوه بر این، تقویت ساختاری را فراهم می کند و حتی می تواند خطر ایجاد ترک در استخر سیمان را به حداقل برساند.

عایق پوشش استخر (Pool Cover Insulation):

استفاده از روکش استخر یک راه موثر و نسبتاً مقرون به صرفه برای عایق کاری استخر سیمانی است.پوشش استخر به عنوان یک سپر عمل می کند و از اتلاف حرارت در اثر تبخیر جلوگیری می کند و انتقال حرارت بین آب استخر و محیط را کاهش می دهد.با پوشاندن استخر خود در زمانی که از آن استفاده نمی کنید، می توانید اتلاف حرارت را به میزان قابل توجهی کاهش دهید و در مصرف انرژی صرفه جویی کنید.

عایق آستر استخر (Insulating Pool Liners):

یکی دیگر از گزینه های عایق کاری استخر سیمانی نصب آسترهای عایق استخر می باشد.این آسترها از مواد عایق مانند فوم یا وینیل ساخته شده اند که یک لایه عایق اضافی بین آب و دیواره های استخر ایجاد می کنند.آسترهای عایق می توانند به حفظ گرما، به حداقل رساندن تبخیر و ایجاد سطح شنای صاف و راحت تر کمک کنند.

استفاده از پانل های عایق (Using Insulating Panels) :

پانل های عایق یک روش ابتکاری و همه کاره برای عایق کاری استخر هستند.این پانل ها معمولاً از عایق فوم سفت و سخت ساخته می شوند و به راحتی می توان آنها را به دیوارهای یک استخر سیمانی متصل کرد. آنها خواص عایق حرارتی عالی را ارائه می دهند، از اتلاف حرارت جلوگیری می کنند و بهره وری انرژی را افزایش می دهند.پانل های عایق همچنین انعطاف پذیری را برای سفارشی کردن سطح عایق با توجه به نیازهای خاص شما ارائه می دهند.

بکارگیری آب بند دوجزئی شورلول:

بهترین روش عایق بندی استخر سیمانی استفاده از آب بند دوجزئی شورلول یک روش ایده آل و بهینه برای آب بندی و عایق بندی استخر سیمانی محسوب می شود. برای کسب اطلاعات تکمیلی راجب محصول آب بند دوجزئی شورلول وارد شوید.

فشار مثبت و فشار منفی در عایق بندی استخر

در بحث عایق بندی استخر با دو اصطلاح فشار مثبت و فشار منفی روبرو هستیم. اگر هدف، عایق بندی استخر از داخل به خارج باشد، مفهوم فشار مثبت، مد نظر خواهد بود. در واقع این شیوه با عایق بندی خارجی استخر، سروکار ندارد. استخرها و مخازنی که بیرون از زمین وجود داشته و فشار آب در آنها از داخل به خارج اتفاق می افتد، با این شیوه، عایق بندی خواهند شد.

منظور از عایق بندی فشار منفی نیز عایق بندی سازه هایی است که در زیر زمین قرار گرفته اند. برای نمونه پارکینگ های طبقاتی و چاله آسانسورها که در معرض نفوذ نم و رطوبت قرار دارند؛ نیازمند عایق بندی فشار منفی خواهند بود. گاهی نم باعث خیس شدن دیوارها شده و آسیب ها و هزینه های سنگینی را به بار می آورد. در اینجا مواد کریستال شونده و نفوذگر به میدان آمده و آب بندی فشار منفی را انجام خواهند داد.

آب بندی سازه استخر

آب بندی سازه استخر به منظور محکم کاری صورت می گیرد. یکی از روش های مؤثر جهت تحقق این امر، چسب آب بندی است. این چسب ها در استخرهای گوناگون از جمله استخرهای حاوی کاشی، اجرا می گردند. این روش کاملا امن بوده و احتمال نشتی آب را به صفر می رساند. همچنین این چسب، بدون نیاز به حضور نیروهای متخصص و زبده اجرا گردیده و احتیاج به تجهیزات خاصی نخواهد داشت. ضمنا چسب فوق، مقاوم و ضد فرسایش است و مراحل اجرایی آسانی را به دنبال دارد.

یکی از محاسن چسب آب بندی که آن را در راس اهمیت قرار داده، مهیا نمودن شرایطی برای تعمیر و ترمیم سازه است. گاهی به جای چسب، از پودرهای آب بندی استفاده می نمایند. این پودرها از قابلیت انحلال در آب برخوردار بوده و از ورود و خروج آب و گرما به استخر جلوگیری می نمایند.

نتایج حاصل از آب بندی استخر

روش های آب بندی استخر

در بخش نخست راجع به بهترین روش های آب بندی استخر صحبت کردیم. در ادامه قصد داریم تا روش های دیگری که برای این کار، مد نظر قرار گرفته اند را مورد ارزیابی قرار دهیم:

1.اجرای عایق با استفاده از پودر پلیمری

این روش با دقت صورت گرفته و بسیار مقاوم است.

2.عایق بندی توسط رزین

همانطور که گفته شد؛ رزین یکی از بهترین مواد برای عایق بندی محسوب می شود. در اثر ترکیب رزین، بتن و سیمان، این ماده به وجود آمده و به محافظت کامل از استخر خواهد پرداخت. رزین های اکریلیک و پلیمری برای این منظور انتخاب می گردند.

3.آب بندی با تکیه بر پودر کریستالی

پودرهای کریستالی و حاوی ساختار نفوذی برای این اقدام، مناسب می باشند. پودرهای کریستالی به طور عمیق به ساختار بتن نفوذ یافته و بهترین مراقبت را از استخر به عمل می آورند. این محصولات مقرون به صرفه، انتخابی مناسب برای استخرهای بتنی اند.

4.عایق بندی با استفاده از خمیر

در ساختار این خمیر، پودرهای مخصوص پلیمر و رزین های پلیمری حضور یافته اند. خمیر عایق بندی حتی در استخرهای مرطوب و نم دار نیز قابل اجراست.

5.استفاده از چسب کاشی برای عایق بندی

این چسب از پایه سیمانی برخوردار بوده و اجرای صحیح آن در بهبود نتایج آب بندی، مؤثر خواهد بود.

6.استفاده از چسب بتن برای عایق بندی

رزین های امولسیونی، پایه اصلی این چسب می باشند. این چسب ها باعث مقاومت بخشیدن به بتن در برابر یخ زدگی شده و از کیفیت بالایی برخوردارند. چسب بتن علاوه بر استخر، در آب بندی جکوزی نیز کاربرد دارد.

7.عایق بندی با پلیمر مایع

پلیمرهای مایع برای این منظور انتخاب گردیده و نحوه اجرای راحتی دارند.

8.عایق بندی توسط چسب پرسلان

این محصول از سیمان و مواد معدنی تشکیل یافته است. چسبندگی عالی این چسب به اضافه مقاومت بالای آن در برابر رطوبت، باعث افزایش محبوبیت این محصول شده است. این چسب کاشی حاوی ساختار پودری می باشد.

9.چسب دو جزئی، روشی ایده آل برای آب بندی

این محصول از پودر پایه سیمانی و رزین برخوردار می باشد. چسب فوق نه تنها خاصیت آب بند کنندگی قوی ای دارد؛ بلکه از خواص آنتی باکتریال، انعطاف پذیری مناسب، چسبندگی و مقاومت کافی برخوردار می باشد.

شرح مراحل آب بندی استخر

مراحل آب بندی استخر با مواد آب بند کننده

  1. اجرای پرایمر آب بندی دوجزئی:

هدف از اجرای این روش، آب بندی استخر و جلوگیری از نفوذ آب به آن می باشد. یک جزء این مواد، رزین امولسیونی اکریلیک و جزء دیگر آن، پودر سیمانی است. مواد فوق، سطح سازه استخر را دچار چسبندگی بیشتر می نمایند.

  1. اجرای چسب آب بندی و پودر بند کشی:

استفاده از این چسب به منظور چسباندن کاشی ها صورت می گیرد. در آخر پودرهای بندکشی به میان آمده و عملیات درزبندی را انجام می دهند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =